Žieminė pastatų apsauga: paslėptas sniego ir ledo poveikis
Žiemos metu pastatams kyla iššūkiai, panašūs į tuos, su kuriais susiduria žmonės ir transportas. Sniegas, temperatūros pokyčiai ir kitos žiemos „dovanos“ gali turėti neigiamą poveikį pastatų būklei. Sniego sukelti stogų griūtys, varvekliai ant šaligatvių ir temperatūrų svyravimai gali pridaryti daug nematomos žalos. Inžinerinių sistemų reguliarus patikrinimas yra gyvybiškai svarbus, kaip pataria specialistai. Draudimo ekspertai taip pat pabrėžia didėjantį gaisrų riziką.
Mindaugas Ratkevičius, BTA draudimo bendrovės Turto ir specialiųjų rizikų žalų reguliavimo skyriaus vadovas, teigia: „Žiemą reikia atkreipti dėmesį į oro sąlygas ir žmonių elgesį. Oro sąlygų prognozavimas ir tinkamas pasiruošimas yra būtinas, taip pat reikia stebėti šilumos agregatų ir elektronikos įrenginių būklę dėl padidėjusio energijos suvartojimo.“
„House care“ atstovas Vaclovas Stankevičius akcentuoja temperatūrų svyravimų ir drėgmės žalą pastatams. Jam svarbu reguliariai tikrinti lietaus nutekėjimo sistemas, ypač žiemos metu. Ledo susidarymas gali pažeisti vamzdžius ir movas.
„Medžiagų susitraukimas ir plėtimasis žiemos metu yra itin pavojingi senesniems pastatams“, – aiškina V. Stankevičius. „Plyšeliai, susidarančios dėl šių pokyčių, gali kaupinti drėgmę, kuri užšaldžius plečiasi ir dar labiau pablogina pastato būklę.“
V. Stankevičius taip pat pažymi, kad svarbu greitai reaguoti į pastato izoliacijos problemas, nes vanduo ir šaltis gali patekti į konstrukciją. Tinkamas mechanizmų, tokių kaip vartai ir langai, priežiūra yra svarbi, ypač po vasaros ir prieš šalčius.
„Žiemą būkite atsargūs dėl ledo“, – įspėja Stankevičius. Pabrėžiama, kad ne tik pastatus prižiūrintys asmenys, bet ir praeiviai bei vairuotojai turėtų būti budrūs, ypač šalia pastatų, kur gali atsirasti nuošliaužos ir varvekliai.
Jis taip pat atkreipia dėmesį į apledėjusias garažų įvažiavimo vietas, kurios gali tapti pavojingos. Vandens nutekėjimo sistemų ir kitų pastato konstrukcijų nuo ledo valymas yra svarbus prevencijos būdas.
M. Ratkevičius primena, kad žiemą dažniau kyla gaisrai: „Žiemą, šildantis anglimis ar malkomis, svarbu tinkamai prižiūrėti kaminus ir šildymo sistemas.“ Jis taip pat pataria įsirengti dūmų detektorius ir būti atsargiems su atviromis liepsnomis, pavyzdžiui, žvakėmis.
Mindaugas Antanaitis, „Remeks“ Žalų tyrimo vyriausiasis ekspertas, taip pat pabrėžia gaisrų riziką dėl elektros instaliacijos problemų. Jis teigia: „Šaltuoju metų laiku didėjantis elektros suvartojimas gali atskleisti elektros tinklo silpnąsias vietas.“
M. Antanaitis taip pat atkreipia dėmesį į drėgmės žalą. „Drėgmės judėjimas į šilumos šaltinius žiemą gali sukelti pelėsių atsiradimą patalpose“, – sako jis. Jis pataria reguliariai valyti sniegą ir ledą nuo pastatų bei patikrinti elektros instaliaciją.
Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją