Vairuotojai skundžiasi dėl keliuose esančių duobių, tačiau pokyčių nesimato
Vairuotojai skundžiasi dėl šią žiemą keliuose vis didėjančių duobių, kurios iššaukia automobilių apgadinimus. Skaičiai rodo, kad praėję metai buvo rekordiniai – duobės atnešė precedento neturintį pavojų vairuotojams. Duomenys rodo, kad, palyginus dvejus paskutinius metus, pernai nuostolių skaičius buvo net 66 proc. didesnis. Pernai sumokėta suma pirmą kartą viršijo pusę milijono. Ekspertai teigia, kad ateinantys keli mėnesiai vėl bus kritiški.
Milijoninės sumos ir nuostolingiausi metai
Draudimo bendrovės atstovo teigimu, kelyje atsiradusios duobės pernai vairuotojams pridarė tikrai nemažai nuostolių – apgadinti keli automobiliai, žmonės tuštino pinigines. „Pernai užfiksavome beveik 900 incidentų, kai į duobes pateko transporto priemonės. 2021 metais tokių įvykių bus kiek daugiau nei 500, tad pernai šis skaičius išaugo 66 proc.” - teigia atstovas. Toks pat procentinis padidėjimas pastebimas ir nuostoliams padengti sumokėtoje sumoje. Pernai duobių sužalotiems vairuotojams išmokėta daugiau nei 560 tūkst. eurų suma. 2021 metais šis skaičius vos viršys 337 000.
Beveik pusė kelių neatitinka saugumo reikalavimų
Permainingos oro sąlygos padarė didelę įtaką ir Lietuva pernai metų pradžioje labai nukentėjo, kai vienu metu susidūrė su plikledžiu ir sniegu, o tirpsmo duobė buvo gilesnė. Panašiai atrodo ir metų pradžia, todėl ekspertai prognozuoja, kad artimiausiais mėnesiais vairuotojų vėl lauks papildomi iššūkiai. Tiesa, daug žalos užfiksuota ir gegužę bei birželį – lyjant sunku pastebėti duobes ir įvertinti jų gylį, todėl svarbu atidžiai stebėti kelią ir neskubėti, kad išvengtumėte nemalonių situacijų kelyje. Asociacijos „Lietuvos keliai“ vadovas Šarūnas Frolenko teigė, kad ši žiema pasižymėjo ne tik temperatūros svyravimais, bet ir didesniu kritulių kiekiu nei ankstesniais metais – itin dideliu vandens kiekiu, kuris neigiamai veikia kelius. Ši situacija yra labiau pažeidžiama nepalankių išorės veiksnių, nes apie 40% šalies kelių kokybės nebeatitinka nustatytų normų. Taigi dabartinė situacija, ypač duobių keliuose didėjimas, priklauso ne tik nuo trumpalaikių oro sąlygų, bet ir nuo ilgalaikio kelių finansavimo trūkumo, todėl kelių būklė prastėja.
Kurių gatvių pasisaugoti?
Daugiausia nuostolių patyrė Vilnius ir Kaunas, – sako ekspertai. Šiuose miestuose visada buvo blogiausia situacija, daugiausia žalos ir daugiausiai išlaidų. Rekordinės Vilniaus gatvės buvo Ozo gatvė, Savanorių prospektas, Geležinio Vilko ir Mokslininkų gatvės. Kaune pernai daugiausia avarijų dėl duobių fiksuota Milikonių kalne, Raudondvario plente, Jonavos gatvėje bei Rokuose. Klaipėdoje išskirtinai bloga situacija pernai buvo Šilutės plente. Įdomu tai, kad pernai žalos dėl kelio duobių Joniškio ir Birštono keliuose neužfiksuota.
Saugotis reikia ir mažų duobių
Net ir duobės, kurios iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti negilios, gali būti pavojingos, nes taip pat svarbus ir greitis, kuriuo važiuoja transporto priemonė – jei važiuodami didesniu greičiu atsitrenksite į smailesnį duobės kraštą, net jei ji nėra gili, nuostoliai, be abejo, bus. Lenktynių metu automobilio ratui įkritus į duobę, apgadinami ratlankiai, rėmo kraštai, važiuoklė. Jei žmogus neturi automobilio Kasko draudimo, gali tekti sumokėti didelę pinigų sumą iš savo kišenės, kad transporto priemonė būtų suremontuota. Pernai vidutinė žala po nelygumo kelyje siekė 638 eurus, maksimali išmoka siekė net 6500 eurų.
Kaip išvengti nelaimių?
Nelaimės tyko kiekviename žingsnyje, jei žmogus nėra atsargus. Norint išvengti nuostolių ir nesugadinti automobilio, svarbu atsiminti keletą dalykų. Kadangi sausis ką tik pasibaigė, didžiausi nuostoliai visada būna sausio – kovo mėnesiais, todėl labai svarbu, kad vairuotojai artimiausiais mėnesiais būtų itin atidūs ir dėmesingi važiuojamajai kelio daliai. Atsargiai važiuokite per dideles balas. Tai yra labai svarbu, nes duobės gali pasislėpti po vandeniu. Pamatę duobę, apvažiuokite ją, tačiau būtinai signalizuokite ir stabdykite atsakingai, kad nesukeltumėte papildomų trikdžių ir avarinių situacijų kitiems eismo dalyviams. Jei aptinkamos kliūtys, jos turi būti pažymėtos pagal kelių eismo taisykles. Todėl reikia statyti įspėjamuosius ženklus, kviesti policiją ar kelių remonto tarnybas.
Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją