Vaiko kelionė lėktuvu. Dažniausiai kylantys klausimai
Žiema – puikus metas rinktis poilsines keliones. Puiku, kad šeiminių kelionių neriboja vaikų amžius: į pirmąją kelionę lėktuvu vyksta vis daugiau tėvelių su mažyliais ant rankų. Nebestebina oro uostuose ir nepilnamečių skrydžiai pas užsienyje gyvenančius giminaičius ar išsiruošusiųjų į mainų programas, kai vykstama be suaugusiųjų palydos. Kokių dokumentų prireiks, kad ši kelionė jums ir jūsų vaikui nepaliktų slogių įspūdžių?
Ar užtenka gimimo liudijimo?
Deja, vis dar yra galvojančiųjų, kad keliaujant su vaiku užtenka tik gimimo liudijimo. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė atkreipia dėmesį, kad gimimo liudijimas nėra kelionės dokumentas. Kaip ir kiekvienam suaugusiam asmeniui, nepilnamečiui būtina turėti skrydžiuose validų asmens dokumentą su tinkama galiojimo data.
Tėvai turėtų pasirūpinti vaiko pasu, kuris galioja trumpiau – nuo 2 iki 5 metų. Be to, labai svarbu pasidomėti ir apie šalį, į kurią keliaujama, nes nuo to priklauso ir reikalavimai asmens dokumento galiojimo trukmei: vykstant į ES valstybes, pasas ar asmens tapatybės kortelė turi galioti dar bent 3 mėnesius nuo kelionės pradžios, vykstant į kitas šalis, šis terminas gali būti ir 6, ir netgi 12 mėnesių.
Ką daryti, jei būnant užsienyje dingo asmens dokumentas?
Jei taip atsitiko, kad būnant užsienyje dingo vaiko asmens dokumentas arba jis nustojo galioti, tuomet reikia kreiptis į Lietuvos Respublikos atstovybę, kuri išduos asmens grįžimo pažymėjimą. Tai galioja ir suaugusiems, ir vaikams. Todėl rekomenduojama pasirūpinti visų šeimos narių kelionės dokumentų kopijomis, o taip pat turėti jų skenuotas kopijas savo el. pašto dėžutėje. Tai palengvins procedūras.
Ar būtina vaiko palyda kelionėje?
Nepilnametis į Šengeno erdvei priklausančias valstybes gali išvykti ir be palydos – jam tereikia su savimi turėti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Tačiau tai nėra bendra taisyklė: kai kurios avialinijos turi savo vidines taisykles, kurias privalu paisyti, todėl prieš išleidžiant vaiką be palydos derėtų pasidomėti, ar bus leista vienam vaikui skristi.
Tokiais atvejais rekomenduojama vaikui turėti ir notariškai patvirtintą dokumentą dėl tėvų sutikimo keliauti vienam.
Kitokie reikalavimai yra taikomi, jei nepilnametis vyksta į ne Šengeno zonos valstybes: tuomet reikia ir palydinčiojo asmens, kai kuriais atvejais oro uoste gali pareikalauti ir gimimo liudijimo, ir notariško patvirtinimo, ir vizos, jei ji privaloma.
Jei su vaiku keliauja vienas iš tėvų ar palydintysis asmuo?
Kito tėvo sutikimo nereikia, jei su nepilnamečiu vyksta bent vienas iš tėvų. Tačiau, A.Jusė atkreipia dėmesį, kad vaiko ir vieno iš lydinčiųjų tėvų pavardės turi sutapti. Jei nesutampa, oro uoste gali paprašyti pateikti gimimo liudijimą, todėl keliaujant turėkite notariškai patvirtintą gimimo liudijimo vertimą.
Papildomų dokumentų prireiks ir keliaujant su įvaikintu vaiku: pasienio pareigūnai gali paprašyti pateikti įvaikinimo dokumentus.
Jei nepilnametį lydi kitas suaugęs asmuo (ne tėtis ar mama) už Šengeno zonos ribų, privaloma turėti rašytinį notariškai patvirtintą sutikimą. Toks dokumentas būtinas ir tuo atveju, jei nepilnametis keliauja vienas be palydos.
Ar būtinas kelionės draudimas?
Jei norite jaustis ramūs visos kelionės metu, pasirūpinkite ir saugumu kelionės metu. Valstybinėse ligonių kasose išsiimkite Europos sveikatos draudimo kortelę. Ši kortelė patvirtina teisę kitose Europos šalyse gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.
Tuo tarpu kelionės draudimas leis išvengti neplanuotų išlaidų nelaimingo atsitikimo atveju. Rekomenduojama pasirūpinti civilinės atsakomybės draudimu, kai draudikas atlygins žalą, jei kelionės metu dėl netyčinių veiksmų nukentėtų kiti asmenys ar jų turtas.
Parengta pagal "Ergo Insurance" informaciją