Vaikams atostogos yra tikras malonumas, tačiau tėvai dažnai kreipiasi dėl traumų, kurios atsitinka atostogų metu
Vaikų atostogas visada mėgsta mokyklinio amžiaus vaikai, o tėvams dažnai kyla sunkumų, ką veikti su vaikais per šventes. Žiemą galima galvoti apie įvairias pramogines veiklas, tačiau atminkite, kad sveikata ir saugumas visada yra svarbūs. Statistika rodo, kad 11–14 metų paaugliai dažniau susižaloja lauke, tačiau yra vietų, kur nukenčia ir jaunesni vaikai. Taigi, ką daryti, kad atostogos būtų puikios ir į ką atkreipti dėmesį?
Susižaloti galima net ir neišėjus iš namų
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad yra keletas namų sričių, kuriose vaikai dažniau nukenčia. Pavyzdžiui, minkšti baldai, laiptai, virtuvė. Vaikams, kurie susižeidžia namuose, tikrai skauda – nukritę nuo minkštų baldų ir įkvėpę nuslysta nuo laiptų. Pernai daugiausia traumų patyrė nepilnamečiai, užšokę ant lovos, kai lūžo ranka. Trauma buvo tokia bloga, kad nesibaigė viena operacija, todėl tėvai tikrai turi pasirūpinti savo vaikais, ypač jaunesniais, kuriems namai nebūtinai turi būti nesužalota saugi aplinka. Pavojingi yra ir laiptai. Žiemą jie dar pavojingesni lauke, todėl svarbu, kad vaikai liptų ant laiptų ir priminti jiems neskubėti ir atidžiai stebėti kojas, kad nesusižalotų. Viena dažniausių šeimos traumų priežasčių yra paslydimas ir griuvimas ant laiptų – laiptai gali būti prastai apšviesti, slidūs ir dažnai vaikai tiesiog žaidžia, laksto, o ne laikosi už turėklų. Avarijų metu gali lūžti kūno dalys, bet galima ir patirti galvos traumų bei sutrenkimų.
Slidinėti reikia atsargiai
Draudimo ekspertų teigimu, vaikai žiemą dažnai susižaloja lauke. Visų pirma, užšalę tvenkiniai yra labai pavojingi žiemą. Tėvai turi paaiškinti, kodėl vandens telkinys pavojingas šiuo metų laiku, o suaugusieji, prieš leisdami vaikams ant jo lipti, turėtų įsitikinti, ar ledas yra pakankamai storas. Be to, pastebima, kad vaikai ne tik patiria nuostolių paslydę ir krisdami, bet ir susižaloja slidinėdami su pačiūžomis, slidėmis, snieglentėmis. Vaikai gali greitai uždusti ir nėra tokie saugūs kaip suaugusieji, todėl svarbu priminti saugaus elgesio, nes slidinėdamas gali susižaloti ne tik pats vaikas, bet ir kiti vaikai bei jo šalia esantys suaugusieji. Dažniausiai nepilnamečiai slidinėja gavę tėvų sutikimą, todėl pirmiausia reikėtų įvertinti, į kurią trasą vaikas eis, ar gali čiuožti, sustoti pats, nedaužyti kitų ir priimti atitinkamus sprendimus pavojingose situacijose. Kad vaikai nesusižalotų rimtai, tas pats pasakytina ir apie suaugusiuosius, norinčius slidinėti – pirmiausia reikia išmokti slidinėti su treneriu. Jūs turite ne tik išmokti atsistoti ant slidžių ar snieglentės, bet ir išmokti taisyklingai kristi bei atsistoti po kritimo. Jei yra toks pagrindas, tada traumų tikimybė labai sumažės.
Baseino pramogos visuomet linksmos, tačiau visuomet tyko pavojai
Žiemą taip pat populiarios atostogos prie karštųjų versmių ir baseinų. Juose lankosi ne tik suaugusieji, bet ir vaikai bei paaugliai. Vandens parkai, SPA ir panašios vietos yra laimingos vietos, laimingi laikai. Tačiau čia dažnai būna labai skaudžių nelaimingų atsitikimų, todėl vėlgi, vaikams svarbu, kad prieš einant į šias vietas suaugusieji pasikalbėtų apie saugumą ir taisykles. Baseinuose dažnai pasitaiko paslydimų ir griuvimų, kur sužalojami dantys, žandikauliai, kaktos. Lūžių ir išnirimų netrūksta taip pat. Visi prisimename ypač skaudų praėjusių metų atvejį SPA Anykščiuose, kai nuskendo maža mergaitė. Visos skaudžios patirtys dar kartą primena, kad suaugusieji nė akimirkai negali atitraukti akių nuo vaiko, jei vaikas yra prie atviro vandens ar baseino. Kiekviena iš šių agentūrų turi savo vidaus taisykles, tačiau jose dažniausiai nurodoma, kad jos yra visiškai atsakingos už vaikų ir žmonių su negalia sveikatą, saugą ir tinkamą elgesį, o atsakomybė už šių taisyklių laikymąsi tenka tėvams arba juos lydintiems suaugusiems. Vaikai ir asmenys su negalia turėtų įeiti į baseinus, vandens parkus ar panašias įstaigas tik lydimi suaugusiojo, kuris juos prižiūri ir yra atsakingas už jų saugumą ir gyvybę.
Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją