Vagystė namuose – kieno dingimas labiausiai liūdina Lietuvos gyventojus?
Praėjęs rugpjūčio mėnuo su savimi nusinešė šiltus ir malonius orus, tačiau pažėrė daug atradimų ir naujienų. Kaip pavyzdžiui, BTA draudimo bendrovės RAIT atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, kuri turėjo padėti išsiaiškinti kaip gyventojai vertina vagysčių nuostolius pagal daiktų emocinę vertę. Į labiausiai branginamų, rūpimų daiktų (objektų) sąrašą patenka šie daiktai, remiantis tyrimo rezultatais:
1. Grynųjų pinigų vagystė.
2. Naminiai gyvūnai.
3. Mobilieji telefonai.
4. Televizoriai.
5. Juvelyriniai dirbiniai.
Šis sąrašas be abejonės yra ilgesnis, tačiau anksčiau paminėti objektai yra svarbiausi mūsų šiuolaikinei visuomenei. Pagal svarbą daugiausiai liūdesio sukeltų grynųjų pinigų vagystė, kuri kaip parodė apklausa labiausiai nuliūdintų dažniausiai finansiškai pažeidžiamus žmones: bedarbius, moksleivius ir studentus. Kaip pastebi ir BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė: „Namai Lietuvos gyventojams vis dar atrodo patikimesni už banką – akivaizdu, kad grynųjų laikymas „kojinėje“ yra taip įsitvirtinęs, kad nerimas dėl galimos jų vagystės neužleidžia ir, matyt, dar ilgai neužleis pirmosios vietos. Dėl jų praradimo labai nerimauja 70 proc. gyventojų. Pinigų praradimas yra jautrus ir dėl to, kad žmonės paprastai taupo didesniems pirkiniams, svarbioms progoms bei įvykiams, senatvei ar tiesiog sunkiems laikams, ir tai reiškia, kad jie ne kartą ir ne du turėjo kažko atsisakyti, kad sukauptų didesnę sumą“. Vis dėlto, yra ir kita medalio pusė, pinigai paprastai branginami dėl jų teikiamų galimybių nusipirkti praktiškai viską, pradedant nuo būtiniausių daiktų ir technikos iki pačių namų.
Antras pagal svarbą daugiausiai liūdesio gyventojams atnešantis pavogtas objektas būtų jų mylimas augintis. „Teoriškai galima nusipirkti tos pačios veislės šunį arba katę, bet praktiškai tai yra mažieji šeimos nariai su savu charakteriu, elgesiu ir ritualais, kurių kitas gyvūnas nepakartos. Vieniši žmonės su naminiais gyvūnais sukuria itin stiprų emocinį ryšį, kurio nutrūkimas jiems yra labai skausmingas“ – sako D. Strazdienė. Na, o remiantis RAIT atliktos apklausos duomenimis, net 64 procentai respondentų patirtų skausmą ir nerimą netekę naminio gyvūno. Tyrimo rezultatai taip pat parodė, jog labiausiai išgyventų nevedę vyrai ir netekėjusios moterys.
BTA draudimo bendrovės atstovės teigimu: „Statistiškai didžiausios vagystės įvykdomos žiemos viduryje ar antroje jos pusėje. Ilgas tamsusis paros metas nusikaltėliams ypač palankus. Vagys taip pat žino, kad po švenčių namuose pagausėja vertingų daiktų: atsiranda naujos buitinės ar garso, vaizdo technikos, kompiuterių, juvelyrinių dirbinių. Atsižvelgdami į tai jie planuoja ir savo nusikaltimus. Tačiau būtina žinoti, kad vagys neatostogauja, o savo namų saugumu rūpintis reikia nuolatos, visus metus“. Būtina atkreipti dėmesį, jog per paskutinius 7 mėnesius Lietuvoje užfiksuota apie 1400 vagysčių iš gyvenamųjų patalpų. Kaip priduria D. Strazdienė: „Statistiškai didžiausios vagystės įvykdomos žiemos viduryje ar antroje jos pusėje. Ilgas tamsusis paros metas nusikaltėliams ypač palankus. Vagys taip pat žino, kad po švenčių namuose pagausėja vertingų daiktų: atsiranda naujos buitinės ar garso, vaizdo technikos, kompiuterių, juvelyrinių dirbinių. Atsižvelgdami į tai jie planuoja ir savo nusikaltimus. Tačiau būtina žinoti, kad vagys neatostogauja, o savo namų saugumu rūpintis reikia nuolatos, visus metus“.
Visi mes tikimės geriausio ir savo būstą saugome jį užrakindami, palikdami namus saugoti akylą kiemsargį ar įsivesdami namų apsaugos signalizacija. Tačiau, geriausias būdas apsisaugoti nuo galimų finansinių nuostolių, ne tik įsirengti visas galimas apsaugos priemones, bet ir apdrausti savo būstą. Žinoma, tai nesušvelnins fakto, jog Jūsų namuose įvyko vagystė, tačiau taip galėsite jaustis ramiau ir geriau, kai finansiniai nuostoliai nesijaus tokie dideli iki bus grąžintas Jūsų televizorius ar kita gyvenimui reikalinga technika, bei daiktai ar, išimtinais atvejai, naminis gyvūnėlis. Šiuo atveju, turto draudimas gali padėti išvengti staiga ir netikėtai atsiradusių finansinių nuostolių.
BTA informacija