Straipsnio nuotrauka 2019-12-23

Sodo namelis žiemą: kaip apsidrausti ir išvengti netikėtumų

Nors dauguma šaltuoju metu jau persikėlė į miestus, tačiau orai dar leidžia aplankyti sodybas už miestų. Kad jaukus sodo namelis ir išliktų toks pats jaukus bei tvarkingas, kaip vasaros metu, reikėtų pasirūpinti jų saugumu. Specialistai primena, kad tai neapsiriboja vien durų užrakinimu ir elektros išjungimu. 

Kritulių gausa sukelia „staigmenas“

Žiemos oro sąlygos gali sukelti nemažai nemalonumų, tad rekomenduojama sodo namelius ar vasarnamius apžiūrėti dažniau, net ir žiemos metu.  
Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė teigia, kad medžiams numetus lapus jie kaupiasi vandens nutekėjimo latakuose bei lietvamzdžiuose, taip juos užkimšdami. „Tuomet lyjant, vanduo skverbiasi per konstrukcijas ir pažeidžia medines sienas, o metalinės namo dalys rūdija“, – sako specialistė.

Ekspertai pataria, žiemos krituliams užsitęsus, būtinai nuvažiuoti iki sodybos ar vasarnamio: po gausaus sniego ar lietaus gali būti pažeistas stogas, lietvamzdžiai ar latakai. Apžiūrėjus, galbūt reikės nuvalyti sniegą nuo stogo, siekiant išvengti nemalonumų.

Jei sodo namelyje turite krosnelę, ją užkurkite tam kartui, kol būsite. Arba įjunkite elektrinį šildytuvą. Nes nešildomuose vasarnamiuose besikaupianti drėgmė gali pažeisti ir namo sienas, ir grindis, ir čia paliktus daiktus. Be to, šildymas pagerins oro cirkuliaciją palėpėje, kas neleis ant stogo formuotis ledui.

Ar apžiūrėjote namo infrastruktūrą?

Nekilnojamam turtui didžiausią žalą gali padaryti plika akimi sunkiai pastebimi pavojai. A. Jusė pataria užsukti vandenį, prieš išvykstant iš sodybos, nes būtent užšalęs vamzdyno vanduo pridaro daugiausiai žalos. Taip pat nerekomenduojama vandens palikti įvairiose talpyklose, kurios gali sprogti susidarius ledui.
Elektros instaliacija, dažnai menanti ne vieną dešimtmetį, gali tapti trumpo elektros jungimo ir gaisro priežastimi. Ypač žemoje temperatūroje laidų izoliacija suskeldėja, o drėgmė gali sukelti kibirkščiavimą ir trumpą jungimą. Todėl ekspertė pataria išjungti elektrą kiekvieną kartą, paliekant sodybą ar sodo namelį.  
Sodybose dažniausiai kaupiami nereikalingi daiktai ir ypatingai drabužiai. O tai jau gali tapti ir didesnio gaisro priežastimi, nes ant itin degių daiktų netyčia nukritusi kibirkštis labai greitai įplieks ugnį. Bent jau nekaupkite senų daiktų šalia elektros įvadų ar kištukinių lizdų bei kitų infrastruktūros mazgų.

Ar pasirengę vagių atakai?

Nemalonias staigmenas sukelia ne tik gamtos sąlygos, bet ir ilgapirščiai. Nors ir pasirūpinote visomis aukščiau minėtomis sąlygomis, tai gali neapsaugoti nuo vagių įsilaužimo. Deja, pastarieji renkasi labiau apleistas sodybas, kur, tikėtina, nebus užklupti šeimininkų. Todėl draudimo ekspertė teigia, kad tvarkingos aplinkos palaikymas gali sumažinti vagystės riziką.

„Ant palangių ar kitose, pro langus matomose kambario vietose nepalikti brangių daiktų. Įsitikinkite, kad sodo technika, dviračiai ir kitas turtas lieka užrakintas garaže arba sandėliuke“, – primena A. Jusė.

Rekomenduojama pastatų ir įvairių spynų raktus turėti su savimi ir neslėpti jų sodybos kieme, po durų kilimėliu ar pašto dėžutėje. Taip pat reikėtų įvertinti ir pačių spynų nusidėvėjimą, kadangi pavasarį gali ištikti ir kita staigmena: dėl oro sąlygų, senos spynos, patys negalėsite atrakinti vasaros malonumų.

Jei gyvenate ne vienkiemyje, apsikeiskite kontaktais su netoliese gyvenančiais kaimynais. Jie praneš įvykus vagystei ar pastebės aplink jūsų sodybą besisukinėjančius įtartinus asmenis.

O jeigu sodyba yra atokiau nuo gyvenvietės rekomenduojama pasirūpinti signalizacija ar kita saugos sistema. „Šiandien nesunku įrengti vaizdo stebėjimo sistemą, realiu laiku perduodančią duomenis į jūsų išmanųjį telefoną. Nepageidaujamus lankytojus taip pat atbaido į judesius reaguojantis kiemo apšvietimas“, – pataria draudiko atstovė.

Parengta pagal ERGO Insurance SE informaciją