Slidinėjimas – ne tik pramoga, bet ir nelaimingų atsitikimų priežastis
Žiemos pramogos patinka visiems, o ypatingai slidinėjimas. Draudimo bendrovės pastebi, jog dauguma Lietuvos gyventojų kasmet išvyksta į slidinėjimo kurortus Europoje ir vis dažniau nepamiršta pasirūpinti kelionių draudimu. Vis dėlto, Gjensidige draudimo bendrovės duomenimis, pastarieji metai pasižymėjo mažesniu skaičiumi žalų, tačiau apdraustieji patirdavo sudėtingesnes traumas.
„Šiemet fiksuojame sumažėjusį rankų patempimų, išnirimų ir lūžių skaičių. Didžioji dalis – daugiau nei pusė –iki šiol registruotų įvykių yra kojų traumos. Dažniausiai pasitaiko kelio raiščių plyšimai ir patempimai, kojos kaulų lūžiai. Šiemet vidutinė išmoka už tokį sužeidimą sudaro 1 tūkst. eurų, nes dažniau prireikia skubios operacijos, specialaus transportavimo namo ir panašių paslaugų. Neseniai vienam klientui, patyrusiam kojos traumą, atlyginome beveik 6 tūkst. eurų“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Sveikatos, kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovė Ana Taraitienė.
Pasak Gjensidige draudimo bendrovės specialistės, slidininkai dažniausiai patiria traumas, kurios apima kelių traumas, raiščių patempimus ar blauzdų išsukimus, tuo tarpu snieglentininkai daugiausiai susižaloja rankas ar nugarą. O tam, kad anksčiau minėtos žalos būtų atlyginamos, neužtenka tik sudaryti kelionės draudimo sutartį. Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Asmens ir civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė, dauguma sutartis sudarančių klientų pamiršta, jog slidinėjimas yra padidintos rizikos veikla.
„Kai kurie keliautojai mano, kad svarbu tiesiog apsidrausti. Vis dėlto reikėtų pasigilinti ir į draudimo sąlygas bei pasidomėti, kokias apsaugas įsigytas draudimas suteikia. Suprantama, kad slidinėjimo kelionė yra rizikingesnė nei įprasta pažintinė ar poilsinė, todėl informacija apie išvykos metu planuojamas aktyvias veiklas ir pramogas draudikams yra būtina. Nepasirinkus būtent žiemos pramogoms tinkamo draudimo ir kalnuose nutikus nelaimei žala gali likti neatlyginta“, – sako A. Jusė.
Remiantis Gjensidige draudimo bendrovės duomenimis, didžioji dalis visų užfiksuotų traumų, net 40 procentų, sudaro rankų sužalojimai bei patempimai. Taip pat, neretai nukenčia ir sąnariai: „Apie sąnario išnirimą signalizuoja staigus ir aštrus skausmas bei neįprasta rankų ar kojų padėtis. Didelė kraujosruva perspėja apie kur kas rimtesnę bėdą – trūkusį raištį. Aštrus, nuolatinis skausmas – dažniausias kaulo lūžio signalas“, – kalbėjo žalų ekspertė. Kita didelė dalis visų traumų apima nugaros, šonkaulių sužalojimai ar sumušimai: „Krentant ant žemės dažniausiai atsiremiama rankomis arba krentama ant nugaros. Didžioji dalis žmonių krisdami išvengia rimtų susižeidimų, tačiau šiemet jau keli klientai į mus kreipėsi dėl rimtų nugaros traumų ir šonkaulių lūžių“, – pastebi A.Taraitienė.
Visi šie nelaimingi atsitikimai gali nutikti tiesiog leidžiantis nuo kalno ir nesuvaldžius slidžių ar snieglentės ir apvirtus, arba netikėtai kelyje pasirodžius kitams slidininkui. Tokiu atveju, gali abu asmenys nenukentėti, susižaloti tik vienas iš slidininkų arba traumas patirti abu leidęsi nuo kalno žmonės. Susidarius pastarajai situacijai, kelionės draudimas slidinėjant ir tik su medicininių išlaidų draudimu, neapsaugos nuo žalos padarytos kitiems asmenims.
„Dar viena klaida, kurią drausdamiesi daro žiemos sporto mėgėjai, yra manymas, kad kalnuose nukentėti galima tik pačiam. Praktika rodo, kad slidininkai ir snieglentininkai – ypač jei yra mažiau patyrę – neretai sužaloja ir kitus asmenis ar apgadina nepigų kitų pramogautojų ar paties kurorto inventorių. Taigi civilinės atsakomybės draudimo įtraukimas į bendrą kelionės draudimo sutartį turėtų tapti ne išimtimi, o įprasta praktika“, – pataria A. Jusė.
Dėl šios priežasties, dar kartą norime priminti, jog neužtenka tik apsidrausti, įsitikinkite, kad sudaryta kelionių draudimo sutartis padengia pageidaujamas drausti rizikas. Kitu atveju, galite patirti ne tik papildomų finansinių nuostolių, bet ir nusivilti, jog apie tai nepagalvojote anksčiau. Vis dėlto, nelaimingi atsitikimai gali nutikti bet kam, todėl įvykus traumai, draudimo bendrovės siūlo imtis šių veiksmų:
- Kvieskitės pagalbą.
- Stenkitės nejudėti ir traumuotą skaudančią vietą laikyti ramybės būsenoje.
- Laukdami pagalbos šaldykite sumuštą vietą.
- Praneškite apie nelaimingą atsitikimą savo draudimo bendrovei.
Gjensidige ir Ergo informacija