Saulės elektrinės kenčia nuo stichinių nelaimių. Kaip galima apsisaugoti?
Pernai Lietuva įrengė rekordinį saulės elektrinių skaičių. Taip sparčiai augant paklausai, gyventojai jau dabar patiria įvairiausių nuostolių. Per pastaruosius metus buvo apgadinti ir saulės kolektoriai, ir saulės elektrinės – žalai padengti sumokėta daugiau nei 100 tūkst. eurų, beveik 5 kartus daugiau nei 2021 m.
Rekordai, kokių dar neregėjome
Praėjusiais metais Lietuva įrengė 116% saulės elektrinių, skelbia Lietuvos energetikos agentūra. po 2021 m. tokį didelį šuolį neabejotinai lėmė kylančios elektros kainos ir tvarumo tema. Pasak „Elektrum Lietuva“ saulės energijos produktų vadovės Domantės Navarskaitės, saulės elektrinių pardavimai 2022 metais, lyginant su ankstesniais metais, išaugs trigubai. Paklausa net lenkia galimybes įgyvendinti projektus, todėl montavimo terminai ir ESO reikalaujamos dokumentacijos išleidimai vis ilgėja. Be to, ankstesni metai atnešė naujovių, o šiuo metu ne tik ant stogo įrengtose saulės energijos. elektrinės, bet ir atokios saulės elektrinės itin išpopuliarėjo. Rinkoje jų plėtra ypač suaktyvėjo, o 2022 metais stebimi daugiau nei 60 įvairių projektų, siūlančių privatiems asmenims galimybę įsigyti saulės elektrinių. Tai patrauklus sprendimas gyventojams, kurie nori būti produktyviais vartotojais, bet neturi namuose savo stogo ar saulės modulių, bet vis tiek nori papildyti galią. Šis pakeitimas taip pat labai padės vartotojams, kurie turi ribotą įėjimo galią ir negali plėsti ar statyti elektrinių.
Nuostolių padidėjimas, kas tai lėmė?
2022 metų saulės elektrinės ir kolektoriai labiausiai nukentėjo Klaipėdos ir Kauno regionuose, taip pat Vilniaus mieste. Pernai klientų patirtiems nuostoliams kompensuoti iš viso išmokėta daugiau nei 100 000. Vidutinė nuostolių suma pernai siekė daugiau nei 2 000, o didžiausias nuostolis gyventojams – beveik 11 000 eurų. Didžiausia suma, sumokėta verslui, ji yra daugiau nei 5,2 mln. eurų, kai saulės baterijų komponentai nukentėjo nuo audrų. 2021-iesiems tokių skaičių tikrai dar nėra - nuostolių sumažėjo perpus, o išmokėta suma, lyginant su praėjusiais metais, beveik penkis kartus mažesnė.
Ko reikėtų bandyti išvengti?
Atkreipiame dėmesį, kad didžiausi saulės elektrinių ir kolektorių nuostoliai yra dėl stichinių nelaimių – 2022 metais skaičiuojame milžiniškus 81 proc. Saulės baterijos šildo vandenį ir yra pagamintos iš stiklo, todėl lengvai lūžta. Pagrindinės gniuždymo priežastys – sniego spaudimas, nuvirtę medžiai ir kruša, kuri praėjusiais metais netikėtai paveikė namus. Saulės elektrinės nėra prijungtos prie vandens, bet turi laidus – kruša, nuo stogų krintantis sniegas taip pat gali padaryti žalos. Neteisingai sumontuoti jie gali sugadinti tvirtinimo detales. Taip pat daug žalos daroma dėl įtampos. Draudimo bendrovės pernai priskaičiavo daug nuostolių ir dėl to, kad dėl išaugusios saulės elektrinių paklausos žmonės naudojasi ne tik profesionalių saulės elektrinių montuotojų paslaugomis. Netinkamai atlikus darbus, nebūtinai iš karto žmogus supras, kad kažkas yra negerai. Daugeliu atvejų defektai pasimato tik bėgant laikui, ypač susidarius sudėtingoms orų sąlygoms.
Kokių sprendimų imtis?
Taip pat buvo nuostolių sodo nameliuose ir ūkiniuose pastatuose. Tai tik patvirtina, kad žmonės jau įsirenginėja saulės elektrines ne tik savo pagrindiniuose namuose, bet ir tokiose vietose kaip sodybos, todėl verta pagalvoti ir apie jų apsaugą, nes stichinės nelaimės kasmet padaro vis daugiau žalos namams. sunaikinimo metai. Pastebėjome, kad ši tema populiarėja ir sparčiai auga – saulės elektriniai jau montuojami ant fasadų ir stogų, jie tampa pastatų dalimi. Žvelgiant į ateitį, tai nebebus tik kylančių energijos kainų klausimas. Vis labiau bus vertinama nepriklausomybė nuo išorinių veiksnių. Visi tampame tvaresni ir norime būti nepriklausomi, todėl saulės elektrinių klausimas tampa vis aktualesnis vis daugiau žmonių. Palaipsniui atsiranda sprendimų, kuriuose derinamos daug energiją taupančios ir aplinką tausojančios sistemos. Tokiu būdu galima gauti energetiškai efektyviausių rezultatų. Pavyzdžiui, įsirengus nuosavą saulės elektrinę, elektrinės pagaminta elektra gali būti panaudota elektromobiliams įkrauti.
Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją