Rugsėjis – mokykla ir joje tykantys pavojai
Rugsėjo pirmoji visiems mums sukelia skirtingus jausmus. Vaikams tai šventė ir džiaugsmas, nes galės susitikti su savo bendraklasiais ir pasidalinti vasaros įspūdžiais bei nuotykiais, na o tėvams, tai rūpestis, jog kiekvieną rytą jų atžala mokyklą pasiektų saugiai. Kartu, tėveliai negali stebėti ką vaikai veikia pačioje mokykloje pertraukų metu. Bet tikriausiai lengva nuspėti, jog tiek pradinukai, tiek vyresni mokiniai pertraukų metu nori pailsėti nuo pamokų ir pabendrauti su savo klasiokais. Tačiau šis bendravimas mokyklos koridoriuose, ar rungtynės sporto aikštelėje dažniausiai būna aktyvus ir ne visada baigiasi laimingai. Vadinasi, žaidimų metu gali pasitaikyti ir nelaimingų atsitikimų bei traumų.
Kaip pastebi Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Asmens draudimo skyriaus vadovas Darius Bivainis: „Daugiau traumų fiksuojama 7-16 m. amžiaus vaikų grupėje. Lyginant pastarųjų metų duomenis, žalų skaičius augo: jei 2016 m. per pirmuosius 7 mėnesius jų fiksuota 501, tai per tą patį 2017-ųjų laikotarpį – jau 585. Bendra žalų suma šioje amžiaus grupėje viso siekė daugiau kaip 68 tūkst. eurų”. Todėl draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis pataria, jog geriau savo vaiką mokyti ir padėti suprasti, koks svarbus yra atsakingas elgesys ne tik namuose, bet ir mokykloje.
„Mes vadiname dabartinius vaikus krištoliniais, nes jie patiria traumas nuo dalykų, kurie jų dažniausiai nesukelia, arba bent jau nesukeldavo. Dabartinių vaikų fizinė būklė iš tikrųjų yra labai trapi. Seniau vaikai daugiau laiko praleisdavo lauke, dabar jie daug laiko skiria mobiliems įrenginiams ir kompiuteriams“ – pastebi Vilniaus Ryto progimnazijos direktorė Ramunė Rimkuvienė. Tai reiškia, jog vaikų fizinis pasiruošimas yra vis prastesnis, kas gali sąlygoti silpnesni imunitetą ir jautresni vaiko reagavimą į aktyvią veiklą kūno kultūros pamokose. Pasak mokyklos direktorės, dažniausiai vaikai susižeidžia žaisdami su kamuoliu pamokos metu, kadangi nesugebėjo jo teisingai pagauti, pervertindami savo jėgas pratimų su šuoliais metu, kuomet patempiami raiščiai ar kitokie kojų sužalojimai.
R. Rimkuvienė pastebi, jog: „Pamokų metu mokytojai moko techniškai gaudyti kamuolį, kaip taisyklingai atlikti pratimus. Koridoriuose lakstantys vaikai galbūt yra labiau fiziškai guvūs, todėl traumų juose įvyksta mažiau. O fizinio lavinimo pamokose judėti turi visi, ir tie, kurie yra įpratę tik būti prie kompiuterio. Tokių vaikų raiščiai, raumenys silpnesni“. Vis dėlto, akivaizdu, jog traumų pasitaiko ne tik namuose ar vasaros metu, bet ir mokykloje ir pamokų metu. Vaikai vis mažiau praleidžia gryname ore, ir dažniau renkasi išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį, todėl nuo to kenčia ne tik jų fizinis pasiruošimas, bet ir pastabumas gatvėje. O tai reiškia, jog vaikai gali labai lengvai patirti traumų kelionės į mokyklą metu.
Todėl draudikai pateikia šiuos patarimus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, prieš išleidžiant savo atžalą į mokyklą:
• Išmokykite vaiką teisingai išlipti iš transporto priemonės.
• Raskite ne greičiausią, o saugiausią kelią į mokyklą ir namo.
• Perspėjimus pateikite kuo paprastesne forma.
• Kai tik galite – keliaukite kartu.
• Atskirkite laiką pramogoms ir laiką surimtėjimui.
„Jei vaikai daug kartų ir teisingai perspėjami apie perėjos pavojus, jie tai priima. Tačiau išlipdami iš automobilių, troleibusų ar autobusų jie nesuvokia, kad tos pačios grėsmės vis dar šalia, todėl tuojau puola bėgti, juokauti, o aplinkai nebeskiria daug dėmesio. O tiesa ta, jog išlipti neatsakingai – tas pats, kas tiesiog iššokti į gatvę“, – primena BTA ekspertas A. Žiukelis. Sunku nesutikti su BTA eksperto pastaba, kadangi vaikus, ypač mažesnius, labiau domina žaidimai ir draugai, nei už troleibuso važiuojantis automobilis. Todėl mokslo metų pradžia tampa iššūkiu ne tik vaikams ar tėveliams, bet ir transporto priemonių vairuotojams, todėl jei vežate savo atžalas į mokyklą automobiliu, pasistenkite juos išlaipinti artimiausioje mokyklos stovėjimo aikštelėje ar toje pačioje pusėje, kurioje yra mokykla.
Saugi vaiko kelionė į mokykla, tai sėkminga dienos pradžia tiek mokiniams, tiek tėvams. Na, o saugiausias tas kelias, kurį vaikai pažįsta geriausiai. Kaip tikina ir BTA atstovas: „Jei tėvai parodo, kaip ir kur eiti, net jei kelias iš tiesų visai ne greičiausias, vaikas rinksis jį, nes tai jam atrodys pažįstama ir suprantama. Mažamečiai tikrai nėra tokie naivūs, jog pavojų visiškai nesuprastų – jiems tiesiog sunku atpažinti šiuos pavojus naujose situacijose. Bet jei kiekvienąkart reikia eiti per tą pačią perėją, sėsti į tą patį troleibusą, praeiti tuos pačius pastatus, vaikas išmoks, kur kaip derėtų elgtis“.
Vis dėlto, vaikai yra nenuspėjami ir žaismingi. Juos sunku sukontroliuoti ar suvaldyti per jėga, ir geriausia juos mokyti, bendrauti ir perspėti, o ne griežtu tonu liepti daryti taip, kaip nurodo mama ar tėtis. O kad sumažinti tėvelių rūpestį ir finansinius nuostolius, kai vaikas patiria traumą, galite pasirūpinę vaikų nelaimingų atsitikimų draudimu. Tai patogu taip pat ir dėl to, jog šios rūšies draudimo apsauga galioja visą parą, tad užtikrinama, kad Jūsų atžala bus apdraustas ne tik pamokų metu, bet ir po pamokų.
BTA draudimo bendrovės atstovas atkreipia dėmesį: „Matydami tendencijas ir poreikį, kiekvienais metais rengiame moksleivių draudimo akciją. Seniau akcija tęsdavosi nuo rugsėjo pradžios iki gruodžio pabaigos, tačiau kelerius pastaruosius metus jos pradžią paankstinome, nes pastebėjome, kad tėvai nori atžalas drausti ir vasarą, kada daugelis savo vaikus siunčia į stovyklas“. Tokias akcijas siūlo visos draudimo bendrovės, norėdamos padėti pasiruošti vaikų mokslo metams saugiai. Todėl patariame Jūsų pačių ramybei ir atžalų saugumui, nepamiršti pasinaudoti tokia galimybę ir apsaugoti vaiką nuo galimų nelaimingų atsitikimų nuostolių, kuriuos gali užtikrinti draudimas.
Draudimo bendrovių BTA ir ERGO informacija