Prasideda sodybų atnaujinimo sezonas: ką rasti gali sodybų savininkai?
Šylant orams ir artėjant pavasariui, gyventojai entuziastingai traukia į savo sodybas, tačiau pirmieji vizitai po ilgos žiemos gali atnešti ne vieną netikėtumą. Šeimininkai dažnai susiduria su žiemos paliktais siurprizais, priversiančiais giliau pasigilinti į piniginę. „Lietuvos draudimo“ turto draudimo rizikų vertintojas Aivaras Tumėnas pastebi, kad žala sodybose po žiemos yra dažna, o staigmenos gali būti labai įvairios – nuo ant stogo užkritusių medžių iki dingusių sodo įrankių.
Ekspertas pataria, kad pavasarį svarbu ne tik mėgautis gamtos atbudimu, bet ir kruopščiai apžiūrėti savo turtą. Nors iš pirmo žvilgsnio viskas gali atrodyti tvarkinga, tačiau svarbu nepraleisti smulkių, bet svarbių detalių. „Neretai būna, kad žalos, tokios kaip prakiurę stogai ar įtrūkimai fasade, tampa akivaizdžios tik prasidėjus lietum“, – teigia A. Tumėnas. Jis rekomenduoja atidžiai patikrinti ne tik pastatų išorę, bet ir vidaus sistemas: vandentiekį, elektros instaliacijas ir šildymo sistemas.
Draudimo specialistas priduria, kad svarbu nedelsiant spręsti net menkiausias pastebėtas problemas. „Nepaisant to, kiek laiko ir išteklių reikės, svarbu nedelsiant įsikišti ir pašalinti nustatytas problemas, kad išvengtumėte didesnių bėdų ateityje“, – pabrėžia A. Tumėnas.
2021 metais „Lietuvos draudimas“ vidutiniškai kasdien užregistravo apie 100 būsto draudimo įvykių, iš kurių didžiąją dalį sudarė gamtos stichijų ir vandens sukelti nuostoliai. Vidutinė išmoka už patirtą būsto žalą siekė apie 860 eurų, o didžiausios išmokos buvo mokamos dėl gaisrų padarytų žalų.
Ekspertas pataria sodybų savininkams reguliariai atlikti turtą apsaugančias priemones: nuolat tikrinti ir prižiūrėti pastatų stogus, vamzdžius, elektros ir šildymo sistemas, taip pat reguliariai genėti teritorijoje esančius medžius. Taip pat svarbu, prieš paliekant sodybą, kruopščiai patikrinti langus, duris, išjungti visas elektros sistemas ir, jei įmanoma, įdiegti saugumo sistemas, kurios padėtų išvengti vagystės ar kitų nelaimių. Taip pat vertėtų apsvarstyti galimybę apsidrausti, kad bet koks nenumatytas įvykis nekeltų per didelio streso.
Parengta pagal AB „Lietuvos draudimas“ informaciją