Straipsnio nuotrauka 2020-07-15

Planuojate atostogas automobiliu po Baltijos šalis? Patarimai patekus į eismo įvykį

Daugelio lietuvių atostogų planus pakoregavo koronaviruso pandemija, o dėl galiojančių apribojimų kelionėse po Europą ir pasaulį Lietuvos gyventojai pasirenka kitokį keliavimo būdą, pvz.  keliones į Baltijos šalis. Nuvykti automobiliu iki Latvijos ir Estijos tikrai patogu ir, nors eismo sąlygos ir taisyklės panašios į mūsų, deja Lietuvos vairuotojai Baltijos šalyse dažnai patenka į eismo įvykius. Apie tai, ką pravartu žinoti ir kaip elgtis tokiu atveju, jums patars Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas.

Būtinai užpildykite eismo įvykio deklaraciją

Pasak R. Bieliausko, apsidraudę vairuotojai, kurie patenka į eismo  įvykius kaimyninėse Baltijos šalyse, turi mažiau rūpesčių, nes Latvijoje ir Estijoje, kaip ir visose ES valstybėse, galioja privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas. Bet, net ir nutikus tokiai nelaimei, visų pirma patariama nusiraminti ir atlikti visus reikiamus veiksmus.

„Jei eismo įvykio metu nukentėjo žmonės, visų pirma reikia pasirūpinti jų gyvybėmis ir sveikatos būkle. Prisiminkite, kad Europos Sąjungos šalyse galioja toks pats, kaip ir Lietuvoje, pagalbos telefono numeris – 112. Ir net jei per eismo įvykį eismo dalyviai nesunkiai sužalojami - būtinai kvieskite policiją. Savarankiškai užpildyti eismo įvykio deklaraciją galima tik smulkesnio eismo įvykio atveju, jei sutariama, kas yra avarijos kaltininkas ir nėra nukentėjusiųjų“, - teigia R. Bieliauskas.

Pasak R. Bieliausko, užsienio valstybėse eismo įvykio deklaraciją galite užpildyti naudodamiesi atspausdintomis deklaracijų formomis, kurias išdavė draudimo bendrovė, o jei tokių neturėsite – galite užpildyti ir paprastą balto popieriaus lapą. Eismo įvykio deklaracijos formą, kuri Europos Sąjungos šalyse yra vienoda visomis kalbomis, pravartu turėti jau vien dėl to, kad išvengtumėte įvairių nesusipratimų.

Fiksuokite vaizdinius įrodymus

Bendrovės atstovas pažymi, jog užsienio šalyse, kad ir kokios artimos jos būtų, gali būti sunkiau susitarti dėl eismo įvykio aplinkybių ir deklaracijos užpildymo – tai įtakoja kalbos barjeras ir mažesnis pasitikėjimas užsieniečiais. Jei iškils net menkiausi neaiškumai, nesutarimai ar abejonės – paskambinę bendruoju pagalbos telefonu kreipkitės į tos šalies policiją.

R. Bieliauskas pataria, kad būtina ne tik užpildyti eismo įvykio deklaraciją, bet ir užfiksuoti kuo daugiau vaizdinių įrodymų – nufotografuokite vietą, kurioje įvyko eismo įvykis, kokiose pozicijose buvo automobiliai po avarijos, eismo įvykyje dalyvavusių automobilių valstybinius numerius, vairuotojų užpildytus dokumentus, transporto priemonių apgadinimus, o iš tolimesnės perspektyvos padarykite keletą nuotraukų., kuriose matytųsi eismo juostų ženklinimas ir kelio ženklai. Jei eismo įvykio metu buvo liudininkų – užsirašykite jų kontaktus. Surinkti ir užfiksuoti duomenys padės teisingai įvertinti eismo įvykių aplinkybes ir palengvins žalos administravimo procesą, jei kiltų nenumatyti nesklandumai.

Dėl išmokos kreipkitės į avarijos kaltininko draudiko atstovus

„Jeigu eismo įvykio metu nenukentėjo žmonės, žala nedidelė ir automobiliais galima keliauti toliau, skirstytis iš eismo įvykio vietos galėsite užpildę eismo įvykio deklaraciją, o visus klausimus dėl draudimo ir žalos atlyginimo išspręsite grįžę į Lietuvą“, - teigia draudikų atstovas.

Pasak R. Bieliausko, didžioji dalis Europos Sąjungos šalyse transporto priemonių civilinės atsakomybės draudimo paslaugas teikiančių draudikų savo atstovus turi ir Lietuvoje. Tad grįžę į Lietuvą kreipkitės tiesiai į juos, bet būtinai turėkite eismo įvykio deklaraciją arba policijos išduotą pažymą. Visą informaciją apie eismo įvykio kaltininko draudimo bendrovę ir jos atstovus Lietuvoje galima rasti LR transporto priemonių draudikų biuro interneto svetainėje www.cab.lt . Jeigu draudimo bendrovė Lietuvoje neturi atstovų, tokiu atveju reiktų kreiptis į Transporto priemonių draudikų biurą. Jei užsienyje eismo įvykį sukėlėte jūs, apie tai turite kuo greičiau pranešti savo draudimo bendrovei.

Bendrovės atstovas akcentuoja – jei kelionės užsienyje metu sugedo automobilis, prakiuro padanga, kelyje pasibaigė degalai, įklimpote, praradote automobilio raktelius ar nutiko panašūs įvykiai, jums padės kasko draudimo paslauga „Pagalba kelyje“, jei pasirinkote tokių sąlygų galiojimą užsienyje.

„2020 m. vidutinė eismo įvykiuose Latvijoje ERGO fiksuota Lietuvos vairuotojų patirta žala buvo 1565 eurai, o Estijoje – 4524 eurai. Pagal kasko draudimo sutartis Latvijoje vidutinė žala buvo 2170 eurų, o Estijoje – 2408 eurai. Eismo įvykiai, kuriuose dalyvauja Baltijose šalyse besilankantys Lietuvos vairuotojai, dažniausiai nutinka dėl neatsargaus lenkimo ar persirikiavimo, greičio viršijimo ir susidūrimų su kitais eismo dalyviais sankryžose“, - teigia R. Bieliauskas.

Parengta pagal ERGO informaciją