Patarimai vairuotojams: kokių klaidų vengti daugiabučio kieme?
Gyvenant daugiabutyje įvairiausi eismo įvykiai kieme pasitaiko kone kasdien. Dažniausiai žala būna nedidelė ir siekia ne daugiau nei šimtą ar du šimtus eurų. Tačiau tokie incidentai, deja, ne tik sukelia papildomų rūpesčių, bet ir gali ilgam sugadinti nuotaiką. Ekspertai teigia, kad dauguma eismo įvykių šalia daugiabučių įvyksta dėl vairuotojų daromų klaidų. Draudimo bendrovės ERGO Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, pastebi tris pagrindines klaidas, kurias daro ir patyrę vairuotojai, ir pradedantieji.
Pirmumas arba dešinės rankos taisyklė
R. Bieliauskas teigia, kad manevravimas daugiabučių kiemuose kelia pavojų, nes vis dar trūksta pirmumą suteikiančių kelio ženklų. Tokiu atveju, vairuotojai turi taikyti dešinės rankos taisyklę.
ERGO atstovas pripažįsta, kad vairuojantieji neretai šią taisyklę pamiršta ir, jei važiuoja tiesiai, mano, kad jiems galioja pirmumo teisė, ypatingai ten, kur nėra kelio ženklų. Dažniausiai susidūrimai įvyksta tada, kai iš dešinėje pusėje esančio kito daugiabučio kiemo išsuka kitas vairuotojas. Tuomet neišvengiama ne tik barnių, bet ir policijos įsikišimo. Pasak R. Bieliausko, tokių nemalonumų pavyktų išvengti, jei vairuotojai neprarastų atidumo bei stebėtų kelio ženklus arba laikytųsi Kelių eismo taisyklių, jei ženklų nėra.
Eismo įvykių taip pat pasitaiko, kai vairuotojai bando išvažiuoti iš savo stovėjimo vietos atbulomis. KET nurodoma, kad važiuodamas atbuline eiga, vairuotojas privalo duoti kelią kitiems automobiliams ir eismo dalyviams. Nemaža dalis vairuotojų to nepaiso, todėl nemalonių situacijų daugiabučių kiemuose išvengti nepavyksta.
Per skubėjimą vairuotojai ne visada atidžiai apsidairo ir pažiūri per veidrodėlius. Draudimo ekspertas primena, kad ypač važiuodami atbulomis, vairuotojai turėtų būti budrūs ir apsidaryti ne tik dėl savo, bet ir kitų eismo dalyvių saugumo.
Svarbu atsakingai palikti automobilį
R. Bieliauskas sako, kad daug vairuotojų kreipiasi į draudimo bendrovę dėl įbrėžtų bamperių, nubrozdintų ar įdaužtų durelių ir pan. Tokiais atvejais kaltininkus rasti būna itin sunku ir neretai jie taip ir lieka neišaiškinti.
ERGO atstovas perspėja, kad pabėgimas iš eismo įvykio vietos nėra pati geriausia išeitis. Kita vertus, neatsakingai paliktas automobilis, pavyzdžiui, per arti kitos transporto priemonės, tik padidina tikimybę rasti jį apgadintą.
Draudikas atkreipia dėmesį, kad norint palikti automobilį daugiabučio kieme, reikėtų įsitikinti, kad ne tik savininkas, bet ir šalia esančių transporto priemonių vairuotojai galės patogiai išlipti, įlipti bei išvažiuoti. Verta prisiminti, kad vairuotojų įgūdžiai yra nevienodi, todėl visuomet reikėtų palikti daugiau vietos manevravimui.
Nauja taisyklė – eismo dalyvių saugumui
Draudikas atkreipia dėmesį, kad nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo KET pokyčiai. Nuo šiol reikės paisyti naujos tvarkos, kaip palikti automobilį gatvėje ar įvažiuoti į teritoriją, pavyzdžiui, į kiemą.
R. Bieliauskas paaiškina, kad automobiliai paliekami prie įsukimų į kiemus stipriai apriboja kelio matomumą. Be to, tai ne tik trukdo kitiems eismo dalyviams, bet ir apsunkina ugniagesių, medikų bei kito specialiojo ar aptarnaujančio transporto privažiavimą prie reikiamos vietos.
Papildomas KET punktas draudžia sustoti ir stovėti kelio ir įvažiavimo į šalia esančią teritoriją važiuojamųjų dalių sankirtoje. Taip pat draudžiama palikti automobilį arčiau nei 5 metrų atstumu nuo jos, išskyrus tuos atvejus, kai tą leidžia stovėjimo vietą nurodantys kelio ženklai. Privalu įsidėmėti, kad draudimas taikomas tik toje kelio pusėje, kurioje nurodytas įvažiavimas arba išvažiavimas į prie kelio esančią teritoriją.
Pažeidus šį KET punktą bauda svyruoja nuo 30 iki 90 eurų. Beje, automobilis gali būti nutemptas, todėl sugrįžęs vairuotojas jo greičiausiai neras. Ši taisyklė yra būtent tam, kad būtų užtikrintas eismo dalyvių saugumas bei sumažintas nelaimingų įvykių skaičius.
Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją