Nuo vagišių nukentėję automobilių savininkai patiria net ir keliasdešimt tūkstančių eurų žalos
Praėjusią vasarą Vilniuje buvo pavogtas „BMW X5“, kurio vertė siekia 85 tūkst. eurų. Taip pat buvo apgadintas tokios pat markės automobilis, nes ilgapirščiams prireikė žibintų ir kitų dalių. Draudikai patirtą žalą įvertino 25 tūkst. Eur. Deja, tai tik nedidelė dalis vagysčių, kurių metu pasisavinami automobiliai ar jų detalės. Policijos duomenimis, iki šių metų liepos mėnesio pavogta 12 automobilių daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2021 metais. Daugėja ir vagysčių iš automobilių. Tendencijos nėra džiuginančios, o draudimo bendrovės skaičiuoja didžiulius automobilių savininkų nuostolius.
Daugiausia vagiama – Vilniaus ir Kauno apskrityse
Per pirmajį šių metų pusmetį užfiksuotos 163 transporto priemonių vagystės, t.y. 12 vagysčių daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Iš automobilių ilgapirščiai vagia beveik 4 kartus dažniau. Šiais metais apvogti 574 automobiliai, o praėjusiais metais - 592 daugiau. Nors kiek sumažėjęs, tačiau toliau išlieka didelis vagysčių iš automobilių skaičius – šiemet jų užfiksuota 574, kai praėjusiais metais tuo pačiu metu 592.
Pasak Lietuvos policijos komunikacijos skyriaus patarėjos Revitos Janavičiūtės daugiausia vagysčių įvykdoma Vilniaus bei Kauno apskrityse. Ji atkreipia dėmesį, kad šiose apskrityse gyventojų populiacija taip pat yra didžiausia. Tiek šiais, tiek ir ankstesniais metais vagių taikiniu dažniausiai tampa „Audi“, BMW, ir „Volkswagen“ markės automobiliai.
R. Janavičiūtė priduria, kad ilgapirščius itin domina įvairios transporto priemonių detalės ir įranga. Garso aparatūra, multimedijos sistemos, vairai, saugos oro pagalvės bei katalizatoriai – labiausiai vagis masinantys dalykai.
Automobilių serviso „Silvestra“ vadovas teigia, kad vagiamos nebūtinai brangios detalės. Anot jo, ilgapirščiai pasisavina ir tai, kas matoma, ir tai, kas nesunkiai prieinama. Katalizatoriai, žibintai ir panašios automobilių dalys yra gan populiarūs vagišių taikiniai.
Žala gali siekti kelias dešimtis tūkstančių eurų
BTA draudimo bendrovė per pirmuosius šešis šių metų mėnesius kompensacijoms dėl vagysčių iš automobilių skyrė beveik 80 tūkst. eurų. Vagiama viskas – net automobilių veidrodėliai ir grotelės. Automobilių savininkai žalą patyrė ir dėl sudaužytų stiklų, ir dėl automobilių subraižymų.
BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis pastebi, kad vieni vagys ima tai, kas nereikalauja didelių pastangų. Tuo tarpu, kiti orientuojasi į automobilių detales, kurios yra vertingos ir turi paklausą. Jis pateikia pavyzdį, kaip vienam BMW savininkui buvo padaryta žala už 18 tūkst. eurų. Vagys išdaužė langą, apgadino bamperį, dureles, groteles ir pavogė žibintus.
Dažnai pasitaiko ir tokie atvejai, kai ilgapirščiai išdaužia automobilio langus, tačiau nieko neradę, pasišalina. Vis dėlto, transporto priemonės savininkas patiria nuostolių, nes reikia keisti stiklą. Gyventojams patariama neprarasti budrumo ir automobilio salone nepalikti nieko, kas galėtų sudominti vagišius. A. Žiukelis ragina pasirūpinti ir papildoma automobilio apsauga.
BTA atstovas atkreipia dėmesį, kad vykstant atostogauti, nereikėtų palikti automobilio raktų aiškiai matomoje vietoje. Jo praktikoje neretai pasitaiko, kad vagys įsilaužė į namus, nes raktai nuo automobilio buvo nerūpestingai palikti ant spintelės.
A.Žiukelis pataria nepamiršti atsargumo važiuojant į šventes ar į gamtą. Automobilio raktus reikia saugiai padėti, nes lengvai prieinami raktai gali dingti kartu su automobiliu.
Papildomos saugumo priemonės
Policijos atstovė R. Janavičiūtė yra įsitikinusi, kad reikia imtis papildomų saugumo priemonių. Jos patarimas – išvykstant palikti savo transporto priemonę gerai apšviestoje vietoje ar net saugomoje aikštelėje. Ypač svarbu užrakinus automobilį, patikrinti, ar veikia signalizacija. R. Janavičiūtė ragina apdrausti automobilį nuo vagystės.
Anot jos, svarbu nepamiršti esminių dalykų. Palikus automobilį garaže, nepalikti spynelėje raktelių, įjungti signalizaciją bei užrakinti garažą. Taip pat policijos atstovė pataria nepalikti jokių asmeninių daiktų automobilyje arba įsitikinti, kad jie nėra akivaizdžiai matomi. Ji teigia, kad prieš kelionę vertėtų pasikalbėti su kaimynais, kad jie pamatę ką nors įtartino, būtinai paskambintų namo ar automobilio savininkui arba iškviestų policiją.
Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje informaciją