Norisi pamatyti neregėtus kraštus? Su tolesnėmis kelionėmis atsiranda ir didesni pavojai
Žiemą lietuvius vilioja kelionių agentūrų pasiūlymai sušilti vykti į tolimas vietas. Jei Egiptas ir Turkija jau kurį laiką buvo ranka pasiekiami, tai pastaruoju metu vis daugiau tautiečių išskleidžia sparnus į egzotiškus kraštus, iki šiol matytus tik filmuose. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nežinomi kraštai lietuviams leidžia ne tik pasimėgauti šilta saule, bet ir nemaloniais netikėtumais. Kelionių ekspertai pastebi, kad keleivių srautas negrįžo į priešpandeminį lygį, tačiau iš anksto atostogas planuojančių keliautojų kelionių planavimo įpročiai grįžo į įprastas vėžes. Kurį laiką negalintys keliauti, saulės ir egzotikos išsiilgę tautiečiai ne tik nusitaiko į patikrintas kryptis, bet ir noriai ruošiasi išvykti į tolimas ir nežinomas šalis.
Daugelį metų Egiptas, Turkija ir Graikija buvo tarp populiariausių krypčių, kurias keliautojai renkasi planuodami savo atostogas. Šios kryptys vertinamos kaip gero kainos ir kokybės santykio, tačiau pastebima, kad pastaruoju metu keliautojams ypač patinka Madeira, Portugalija. Be to, Ispanija, Juodkalnija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir norintys keliauti už Europos ribų renkasi Balį, Tailandą, Dominikos Respubliką arba egzotiškesnę kryptį – Zanzibarą.
Apsauga gėdos nedaro
Nors nemaža dalis tautiečių užmerkė akis į epidemijos pančius, specialistai primena, kad patarimai, kaip kelionėse saugoti savo ir artimųjų sveikatą, negali būti ignoruojami. Įvairiose šalyse taikomi skirtingi reikalavimai dėl COVID ir kitų ligų, todėl prieš keliaujant į tolimą vietą verta pasitikrinti ten taikomus reikalavimus. Dauguma keliautojų labai gerai žino, kokius drabužius ar avalynę dėvėti keliaujant, tačiau negalvoja apie rekomenduojamus ar net būtinus skiepus. Svarbu domėtis šalies, į kurią keliaujate, sveikatos sistema. Vienu atveju kelionė gali baigtis svečios šalies oro uoste arba, įvykus nelaimei, gydymo įstaigos registratūroje.
Raginama pasitikrinti šalies, į kurią vykstate, reikalavimus, nes gali tekti užpildyti deklaraciją prieš atvykstant arba gali prireikti papildomų skiepų. Taip pat kai kuriose šalyse, ypač vykstant į egzotines šalis, reikalaujama testo.. PGR tyrimo rezultatas reikalingas, jei keliautojas neskiepytas. To nežinant ir neturint reikiamų dokumentų atostogų pradžia gali būti labai įtempta, ypač jei kelionė organizuojama savarankiškai.
Naujas maistas vilioja, kaip ir nematytos vietos, tačiau reikia išlikti budriems
Daugiausia draudimo bendrovių fiksuojamų keliautojų sveikatos problemų yra susijusios su traumomis, kvėpavimo takų ir virškinimo trakto infekcijomis. Traumos pobūdis dažniausiai priklauso nuo regiono – keliaujantieji į užsienį dažnai patiria galūnių traumas, kurios ne tik skausmingos, bet ir sukelia diskomfortą. Įvairūs patempimai, pjūviai, lūžta galūnės – patyrus tokius sužalojimus, hospitalizacijos dažniausiai nebereikia, tačiau delsiant gydytis gali kilti komplikacijų. Kelionių draudimu apsidraudę poilsiautojai laiku gauna pagalbą bet kurioje pasaulio vietoje. Specialistų teigimu, žarnyno infekcijomis dažnai kenčia ne tik mėgstamuose užsienio kurortuose besiilsintys lietuviai, bet ir atokiuose pasaulio kampeliuose poilsiaujantys bei autentiškų šių šalių patiekalų ragaujantys poilsiautojai.
Didžiausia rizika kyla užsienio šalyse, kur gaminamas neįprastas lietuvio gomuriui ir skrandžiui maistas. Žalia žuvis ir jūros gėrybės, nepasterizuotas pienas, žalia mėsa – tai bene dažniausi priešai. Taip pat svarbu domėtis, ką ir kur valgyti, Nepamirškite, kad atokiose kavinėse patiekiamas maistas gali būti paruoštas netinkamai. Svarbu nepamiršti savo mitybos įpročių – nemėginkite visų siūlomų patiekalų iš karto. Taip pat keliaujant ypač svarbu atkreipti dėmesį į higieną ir negerti vandens iš nežinomų šaltinių. Egzotiški kraštai gali turėti ir egzotiškus gyvūnus ir skirtingas kultūras, todėl net ir eidami pailsėti nepamirškite išlikti budrūs.
Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją