Naujas ar senas būstas: su kokiomis problemomis susiduria žmonės?
Viena dažniausių priežasčių, dėl kurių gyventojai kreipiasi į savo pastato prižiūrėtoją, yra klausimai, susiję su vandentiekio avarijomis. Pasenusios santechnikos sistemos, sugedusi santechnika ir neatsakingi žmonės – visa tai gali užtvindyti ne tik jūsų butą, bet ir kaimynus. Ekspertai teigia, kad netikėti butų užliejimai padarė dešimčių tūkstančių eurų žalos, tačiau ne visi gyventojai nori imtis atsargumo priemonių. Vandentiekio ir kanalizacijos avarijos sudaro apie 50 proc. visų problemų. Dažniausiai nelaimingi atsitikimai įvyksta, kai namo vandentiekis yra senesnis nei penkeri metai ir nebuvo pakeistas nuo tada, kai buvo pastatytas namas.
Dažniausiai namus užlieja dėl nekokybiškų, netinkamo įrengimo ar susidėvėjusių kanalizacijos pajungimo žarnų. Paprastai tokie įvykiai dažniausiai įvyksta, kai gyventojų nėra namuose. Kai kaimynai pastebi ir iškviečia greitąją pagalbą, labai daug vandens jau būna nutekėję. Be to, dažnai pasitaiko atvejų, kai per butą bėga nulūžę ir įtrūkę vandens vamzdžių stelažai. Išties, taip nutinka ne tik gyventojų namuose, bet ir viešose vietose. Gyventojams laiku sureagavus, situacijos būtų galima išvengti, bet namų šeimininkai dažnai nepaiso specialistų patarimų ir įstringa tik ištikus nelaimei.
Eilinės būsto apžiūros metu specialistas surašo aktą, kuriame nurodo pastato trūkumus. Vamzdžių būklė įvardijama kaip vienas iš dažniausiai pasitaikančių defektų. Gali būti, kad šiuo metu vamzdžiai dar veikia, bet susidariusi korozija rodo, kad bet kada gali įvykti avarijos vamzdynuose ir žala bus didžiulė.Taip pat po tokios avarijos teks tvarkyti vandentiekį. Dažniausiai apie tai susimąsto tik kai vanduo pradeda tekėti į namus.
70 tūkstančių žala už neapdairumą
Turto užliejimas dėl trūkusių vamzdžių sudaro apie trečdalį turto draudimo atvejų. Dažnai užliejama ne tik patalpa, kurioje įvyko nelaimė, bet ir žemiau esantis butas. Kai kuriais atvejais nukenčia ir kaimyniniai namai. Nuotėkio metu būna apgadintos renovacijos detalės – sienos, lubos, grindys, durys. Kartais pažeidimai pastebėti ne iš karto, tik pradėjus džiūti patalpai. Po kurio laiko dėl susikaupusios drėgmės parketas ar laminatas pakils ir nusilups paviršinis durų ar staktos dažų sluoksnis.Jei į patalpą pateks didelis kiekis vandens, dalis jo gali susikaupti po grindų danga, šiuo atveju siekiant pašalinti susikaupusią drėgmę, gali tekti nuimti visą grindų dangą.
Tai tik vienas žalos aspektas. Priklausomai nuo vandens kiekio, gali sugesti ir elektronika, vanduo gali prasiskverbti į baldų pamušalus. Tobulėjant technologijoms, vidutiniame namų ūkyje atsiranda vis daugiau buitinės technikos. Kai kurie iš šių įrenginių, pavyzdžiui, robotai siurbliai, beveik visada stovi ant grindų, todėl net ir nedidelės avarijos atveju vanduo gali sugadinti brangią įrangą. O jeigu užlieja apatinio aukšto kaimyną?Tokiu atveju į lubas prasiskverbęs vanduo aptaško viską, todėl su kiekvienu lašu žala didėja. FIksuojamų žalų dydis svyruoja nuo kelių šimtų iki maždaug 70 tūkst. eurų, o didžiausius nuostolius neretai patiria ne būsto, kuriame įvyko vandentiekio avarija savininkas, bet kaimynai, gyvenantys žemesniuose aukštuose.
Kaip apsisaugoti nuo netikėtumų?
Yra kelios pagrindinės taisyklės, kurios gali sutrumpinti avarijos likvidavimo laiką arba iš viso jai užkirsti kelią:
• pirma – laiku pakeiskite vandentiekio jungiamuosius vamzdžius. Tai nesunku pakeisti, o rizika akimirksniu sumažėja;
• antra – išvykstant ilgam rekomenduojama išjungti vandens tiekimą;
• trečia – palikite savo kontaktinę informaciją pastato prižiūrėtojui ir kaimynams.
Kai kuriais atvejais, įvykus vandentiekio avarijai, turto savininko turi būti ieškoma pasitelkus policiją ar antstolius, todėl nuvažiavus toli ir negalint greitai grįžti, raktą taip pat reikėtų palikti kam nors iš artimųjų. Ir būtinai pasidalykite savo kontaktiniais duomenimis su būsto direktoriumi – toks apdairus žingsnis sutrumpins avarijos likvidavimo laiką įvykus nelaimei.
Kanalizacijos užkimšimas: ką įdomaus randa?
Nors senesnių, nerenovuotų namų gyventojams gresia didžiausia santechnikos avarijų rizika, naujesnių namų gyventojai turėtų neprarasti budrumo. Neretai dėl gyventojų neatsakingumo ar piktybiškumo susidoroti su užsikimšusia kanalizacija ateina specialistai. Specialistai turi išvežti sauskelnes, sanitarinius gaminius, net liemenėles, daug marinuotų agurkų ar nuotoliniu būdu valdomus modelius. Kartais butus įrengę žmonės statybines atliekas išmesdavo į kanalizaciją, pildavo cementą. Defektai gali atsirasti net naujuose namuose, todėl naujiems gyventojams būtina pasitikrinti, ar visi rangos darbai atlikti tinkamai. Tai būna retai, tačiau kai kuriais atvejais žalą sukelia sugedę ar netinkamai eksploatuojami santechnikos komponentai. Veržlės gali būti ne iki galo priveržtos arba per daug priveržtos, vožtuvai gali nutekėti, indaplovės ar skalbimo mašinos gali būti netinkamai prijungtos. Jei pastebėjote kokią nors ligą, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu.
Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją