Straipsnio nuotrauka 2021-11-29

Naudotas žiemines padangas renkasi daugiau nei pusė Lietuvos vairuotojų

Artėjantis šaltasis metų laikas vairuotojams primena, kad laikas keisti padangas. Draudimo bendrovės „If“ atliktas tyrimas atskleidė, kad šią žiemą tik trečdalis (32 proc.) transporto priemonių savininkų įsigijo visiškai naujas žiemines padangas. Beveik tiek pat (34 proc.) vairuotojų šaltuoju sezonu naudoja dvejų metų, o ketvirtadalis (27 proc.) – trejų metų ir senesnes padangas. 

Guoda Jasaitė, draudimo bendrovės „If“ transporto žalų grupės vadovė, atkreipia dėmesį, kad tyrimo metu paaiškėjo, jog daugiau nei pusė vairuotojų Lietuvoje pirmenybę teikia naudotoms padangomis. Vis dėlto, norėdami išlikti saugūs keliuose, transporto priemonių savininkai turėtų naudotas padangas atidžiai įvertinti.
Jei įsigytos padangos kokybiškos, jas galima naudoti ne vieną sezoną. Prieš naudojimą reikėtų apžiūrėti jų būklę, o tai nėra sudėtinga. Svarbiausia, atkreipti dėmesį į protektoriaus gylį, kuris turi būti ne mažesnis nei 3 mm. Taip pat reikia įvertinti jų amžių, susidėvėjimą ir lygumą. Automobilio rida, vairavimo stilius, kelio danga bei transporto priemonės būklė – visa tai irgi turi įtakos, kiek sezonų galėsite naudoti tas pačias padangas.

Draudimo bendrovės „If“ atstovė apgailestauja, kad patirtis rodo, jog ne visi tinkamai įvertina, ar nenaujas padangas dar galima naudoti. Kiekvienais metais pasitaiko vairuotojų, kurie važinėja netvarkingais ratais ir kelia pavojų tiek sau, tiek kitiems eismo dalyviams.

Populiariausios – žieminės nedygliuotos padangos

Baltijos šalyse dauguma automobilių vairuotojų laiku pasirūpina įsigyti žiemines padangas. Nedygliuotos žieminės padangos Lietuvoje išlieka populiariausios – jas renkasi beveik 70 proc. apklaustųjų. Latviai bei estai jas renkasi šiek tiek rečiau, atitinkamai 58 proc. ir 55 proc. Beveik kas ketvirtas vairuotojas Lietuvoje (24 proc.) ir Latvijoje (25 proc.) naudoja universalias padangas, kurios tinka visiems sezonams. Estijoje gan populiarios dygliuotos padangos – jas įsigyja beveik pusė apklaustųjų (43 proc.).

„If“ transporto žalų grupės vadovė teigia, kad yra keletas priežasčių, kodėl lietuviai neretai renkasi universalias padangas. Pirmiausia, jos leidžia sutaupyti, o antra – jos yra praktiškos, nes jų nereikia sandėliuoti. Visgi universalios padangos nėra labai tinkamos mūsų šalies klimatui. Jos žymiai tinkamesnės tose šalyse, kur temperatūra žiemą nenukrenta žemiau nulio. Net jei tokių padangų protektoriaus gylis pakankamas, universalios padangos niekada nepasižymės tokiu pat sukibimu su kelio danga, kaip žieminės padangos, ypač važiuojant apledėjusiais keliais. Tokiu atveju, stabdymo kelias ilgėja, o automobilio kontrolė prastėja.

Estijoje klimatas atšiauriausias palyginus su Lietuva ir Latvija, todėl jos gyventojai renkasi tokias padangas, kurios garantuoja maksimalų saugumą kelyje. Šiuo atveju, estai nesistengia sutaupyti ir yra pasiruošę už padangas sumokėti daugiau.

Estai nelinkę taupyti padangų sąskaita 

Tyrimo duomenys atskleidžia, kad kas ketvirtas vairuotojas Estijoje (25 proc.) už vieną žieminę padangą sumoka 61–90 eurų. Nors beveik tiek pat lietuvių (23 proc.) mano, kad tokios kainos už padangas adekvačios, mūsų tautiečiai mieliau renkasi pigesnes. Kas trečias transporto savininkas Lietuvoje pirmenybę teikia toms padangoms, kurios kainuoja ne daugiau nei 60 eurų.

Daugumai lietuvių vairuotojų (42 proc.) kaina, o ne saugumas, yra pagrindinis kriterijus renkantis padangas. Garsūs prekių ženklai taip pat turi įtakos tautiečių pasirinkimui – daugiau nei trečdalis apklaustųjų (37 proc.) įsigyja žinomų gamintojų padangas.

Lietuvos norminiai aktai numato, kad žieminės padangos mūsų šalyje privalomos nuo lapkričio 10 d. iki balandžio 1 d.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą draudimo bendrovės „If“ užsakymu Baltijos šalyse atliko „KOG institutas“. Apklausoje dalyvavo 3000 respondentų.

Parengta pagal If P&C Insurance AS filialo informaciją