Straipsnio nuotrauka 2024-05-01

Moksleivių patirtis užsienyje: praplėsti akiratį ir įgūdžius

Artėjant moksleivių pavasario atostogoms, daugelis šeimų planuoja išvykas į užsienio šalis, kurios gali turėti didžiulę įtaką vaikų vystymuisi. Psichologė Inga Būdvytytė pabrėžia, kad tokios išvykos gali smarkiai praturtinti moksleivių socialinius įgūdžius ir suteikti jiems vertingos patirties, kuri pravers mokymosi procese.

Kelionės, pasak psichologės, yra nepakeičiama proga vaikams patirti įvairias kultūras, susipažinti su skirtingomis gyvenimo tradicijomis ir mokytis empatijos bei tolerancijos. „Gyvai patirta kultūrinė įvairovė vaikams padeda tapti atviresniais ir geriau suprantant kitoniškumą, nei išmokti tai iš vadovėlių“, - teigia I. Būdvytytė. Be to, kelionės metu moksleiviai gilina savo žinias apie pasaulį, suvokia globalias sąsajas ir išmoksta vertinti asmenines patirtis, palyginti su teoriniais duomenimis.

Kelionės taip pat yra puiki proga taikyti mokykloje įgytas žinias praktiškai. Psichologė atkreipia dėmesį, kad važiavimas įvairiomis transporto priemonėmis, laiko juostų keitimasis ar susidūrimas su kitokia matavimo sistemomis yra tiesioginė taikomosios fizikos ir geografijos pamoka.

Kelionės suteikia vaikams drąsos ir savarankiškumo, moko juos spręsti problemas ir prisitaikyti prie naujų aplinkybių. „Vaikai, kurie turi galimybę patys tyrinėti, mokosi būti atsakingi ir savarankiški,“ - sako I. Būdvytytė. Be to, susitikimai su vietiniais žmonėmis gali smarkiai prisidėti prie socialinių įgūdžių vystymosi.

Viktorija Katilienė iš draudimo bendrovės „Gjensidige“ pataria, kaip tinkamai pasirengti kelionėms su vaikais, kad užsienio šalyje išvengtumėte nenumatytų problemų. „Svarbu atlikti visas reikiamas pasiruošimo procedūras, įskaitant dokumentų tikrinimą ir reikalingų skiepų turėjimą, ypač jei keliaujama į egzotiškas šalis“, - sako ji. Draudikė taip pat pabrėžia, kad reikėtų iš anksto susipažinti su galimais papildomais patogumais keliaujant su vaikais, pavyzdžiui, galimybėmis apeiti ilgas eiles ar gauti specialią pagalbą oro uostuose.

Kelionėse su vaikais svarbu ne tik mokytis ir tyrinėti, bet ir saugiai leisti laiką, atsižvelgiant į galimas sveikatos problemas ar nelaimingus atsitikimus, kurie, pasak draudimo bendrovės, sudaro nemažą dalį išmokėtų kompensacijų. Kelionės su vaikais - tai ne tik nuotykis ir mokymasis, bet ir atsakingas parengties darbas, kad visi šeimos nariai saugiai mėgautųsi kelione.

Parengta pagal ADB „Gjensidige“ informaciją