Kokios sveikatos problemos mūsų laukia svečioje šalyje?
Remiantis BTA draudimo bendrovės duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį pagal kelionės draudimo sutartis atlyginta 51 proc. daugiau žalų nei tuo pačiu metu pernai. Kaip rodo draudimo bendrovės statistika, vidutinė vienos draudimo išmokos suma per metus išaugo net 35 procentų ir siekė iki 417 eurų. Gjensidige draudimo bendrovės specialistai pastebi, jog keliaujantys lietuviai užsienyje vis dažniau susiduria su mūsų šaliai nebūdingomis ligomis ir infekcijomis.
„Į užsienio kraštus išvykę Lietuvos turistai suserga mūsų šalyje retai pasitaikančiomis ligomis. Jie neturi imuniteto, nes čia nesusiduria su tam tikrais ligos sukėlėjais. Kiti atvejai – kai būna neskiepyti arba prieš tas ligas nesusidaro ilgalaikis imunitetas. Virusų ir bakterijų yra daugybė, pastaraisiais metais dėl turizmo jie plinta ypač greitai ir dauguma jų yra būdingi tam tikrai vietovei. Kai kurių ligų sukėlėjai yra jautrūs vaistams, kuriuos turime Lietuvoje, retoms ligoms gydyti reikia rašyti specialius receptus ir vaistus siųsti iš užsienio“, – atkreipia dėmesį šeimos gydytojas Julius Dabkus. Gydytojo pastebėjimu, dažniausiai pasitaikantys susirgimai tarp keliaujančiųjų yra žarnyno sutrikimai, plaučių uždegimai. O grįžus, neretai susiduriama ir su ligos komplikacijomis ar atsinaujinimu.
Žinoma, ne visada tik ligos lemia išaugusias žalas: „Iš vienos pusės, didesnes išmokas lemia tai, kad Lietuvos gyventojai renkasi vis įvairesnius ir tolimesnius kelionių maršrutus, kur sveikatos įstaigų paslaugos dažnai brangesnės nei ES šalyse – turime nemažai draudimo įvykių Tailande, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, JAV, Kanadoje, net ir Kinijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje. Iš kitos pusės, nerimą kelia padažnėjusios keliautojų traumos bei kiti sveikatos sutrikimai, kurie patiriami dėl neatsargumo, jėgų neapskaičiavimo, taip pat neįvertinus staigių pasikeitusio klimato aplinkybių“, – sako BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Marekas Ernestas Goliančikas. Ypatingai draudimo bendrovės pataria, jog atostogaujantieji kelionės Azijos šalyse, Australijoje ar Naujojoje Zelandijoje turėtų saugotis tokių pavojų kaip traumos patirtos važinėjant motoroleriais bei elektriniais paspirtukais. Taip pat šiose šalyse neretai susiduriama ir su laukinių gyvūnų įkandimais ar galūnių traumomis žygių metu.
Kita priežastis, kodėl pastebimas toks žalų išmokų augimas yra kai kurių gydymo įstaigų teikiamų paslaugų kainų kėlimas dėl dažnai pasitaikančių užsieniečių ligų, tokios kaip gastroenteritas: „Būtina atkreipti dėmesį, kad tai yra susirgimas, iš kurio kurortiniuose regionuose esančios gydymo įstaigos bando pasipelnyti ir dirbtinai kelia kainas. Atminkite, kad ypač Turkijoje, Egipte, o ir kitų šalių gydymo įstaigose reikėtų patikrinti, ar dokumentuose yra nurodytos tik suteiktos paslaugos, ar nėra įtraukta abejones keliančių eilučių. Medicinos klinikos interneto svetainėje būtų pravartu pažiūrėti ir gydymo įstaigos įkainius“, – teigė Gjensidige draudimo bendrovės Kelionių ir asmens žalų skyriaus vyresnysis ekspertas Vytautas Endrijaitis.
Todėl patariame, jog norint, kad sveikatos sutrikimai nesugadintų atostogų kruopščiai laikykitės higienos taisyklių kelionės metu - visada gerai nusiplaukite rankas. Taip pat, kruopščiai nuplaukite nusipirktus vaisius ir daržoves prieš valgį, gerkite daug vandens bei atsakingai mėgaukitės saule. Prieš žygius ir ekskursijas įvertinkite savo fizines jėgas, pasirinkite tinkamą ir patogią avalynę bei atitinkamus rūbus. Užsiimant fizine veikla ar būnant ilgą laiką saulėje vertėtų vengti alkoholinių gėrimų vartojimo. Na, o keliaujant kartu su savimi patartina turėti antiseptinių priemonių, vandeniui atsparių pleistrų, sterilių tvarsčių, geriamųjų elektrolitų miltelių skysčių atsargoms atkurti, nosies lašų gleivinės paburkimui mažinti, vaistų nuo viduriavimo, preparatų žarnyno bei virškinamojo trakto veiklai sureguliuoti, antialerginių vaistų, priemonių nuo vabzdžių įkandimo ar jiems įkandus, apsaugos nuo saulės priemonių. Visos šios priemonės padės sumažinti galimą pavojų dėl sveikatos sutrikimų kelionės metu, o tam, kad sumažintumėte ir finansinius nuostolius – apsidrauskite kelionės draudimu dar prieš išvykstant į kelionę.
BTA informacija