Kelionė su vaikais: ką svarbu žinoti?
Artėja mokinių ilgosios vasaros atostogos, o kai kurie tėvai su vaikais planuoja išvykti į užsienį. Keliauti su vaikais ne visada lengva, bet kai atostogauji su šeima, tai tarsi iš naujo atrandi pasaulį. Planuojant keliones reikėtų atkreipti dėmesį į keletą punktų, vežantis vaikus į užsienį. Ar tai būtų atvykimas į oro uostą ar įvairių lankytinų vietų lankymas, labai svarbu skirti daugiau laiko kelionės planavimui ir pasiruošimui. Jei įmanoma, bilietus pirkite iš anksto.
Nepamirškite patikrinti dokumentų prieš vykstant į kelionę
Draudimo bendrovės atstovų teigimu, prieš keliaujant verta pasitikrinti, ar keliami kelionės dokumento reikalavimai šalyje, į kurią kreipiamasi, ar dokumentai yra pilni ir galiojantys, o vaikai ir suaugusieji paskiepyti tinkamai. Jei planuojate kelionę į Europą, pasitikrinkite Europos sveikatos draudimo kortelės galiojimą ir, jei reikia, užsisakykite naują. Europos sveikatos draudimo kortelė užtikrina reikiamą draudimą nacionalinėse sveikatos priežiūros įstaigose ES šalyse.
Planuojant kelionę svarbu žinoti, kokius papildomus patogumus ar supaprastintas procedūras oro uostas siūlo keliautojams su vaikais. Pavyzdžiui, padėti užlipti laiptais į lėktuvą arba patekti į apsaugą be eilės. Jei reikia, pagalvokite apie poreikius iš anksto, galbūt už nedidelį mokestį norėsite naudotis šiomis paslaugomis. Draudikų teigimu, oro uoste siūlomi nemokami vežimėliai ir vaikų priežiūros kambariai.
Ar galima išvengti netikėtumų kelionės metu?
Kelionės dažnai vargina mažus vaikus dėl ilgų skrydžių, laukimo oro uoste, daugybės nepažįstamų žmonių ir įvairių aplinkybių. Reikėtų atsižvelgti į vaiko poreikius ir duoti laiko aklimatizacijai. Per didelis krūvis silpnina mažo vaiko imuninę sistemą, todėl vaikas gali būti imlesnis įvairioms ligoms, kurias dažnai sukelia skrandžio virusai. Prieš gaminant kelionės pirmosios pagalbos vaistinėlę, sužinokite, kokius vaistus galima gabenti į šalį, į kurią vykstate, ir kokių dokumentų gali prireikti.
Vyresniems vaikams lengviau prisitaikyti prie kelionės sąlygų, tačiau mažyliams gali būti sunkiau. Svarbu stengtis kuo mažiau trikdyti kasdienybę, leisti vaikams miegoti ar valgyti užkandžius įprastu laiku. Jei įmanoma, verta turėti žaislą ar antklodę, ant kurios vaikas mėgsta miegoti. Užkandžiai ir gėrimai taip pat pravers kelionės metu, kad patenkintų pagrindinius jūsų vaiko poreikius, nes maži vaikai nebus kantrūs, kol atvyksite į viešbutį.
Kas svarbu, kad kelionė neprailgtų?
Kad kelionė neprailgtų, psichologai rekomenduoja tėvams paruošti tam tikras priemones vaikui užimti: tai gali būti kreidelės ir popierius, spalvinimo ar pratybų sąsiuviniai, dėlionės, lavinamieji žaislai, kurie užimtų vaiką. Vyresni gali žaisti įvairius kalbos ir aplinkos stebėjimo žaidimus – skaičiuoti tam tikros spalvos automobilius ar ta spalva dėvinčius žmones, namus, kurti istorijas pratęsiant sakinius vienas į kitą, sugalvoti žodžius, prasidedančius bet kuria pasirinkta raide.
Kokias pramogas pasirinkti, kai keliaujate su vaikais?
Prieš kelionę svarbu su vaikais aptarti, kur vykstate, ką veiksite ir ką pamatysite, kad vaikai žinotų, ko tikėtis ir jaustųsi saugūs. Stenkitės atsakyti į visus vaiko klausimus. Jei jūsų vaikai yra vyresni, įtraukite juos į išvykų ir užsiėmimų planavimą, kad jie taip pat būtų išgirsti. Taip pat turėtumėte aptarti situaciją, ką daryti ir kur nueiti pasiklydus, o informaciją su savo kontaktiniais duomenimis prisegti prie vaiko drabužių ar kuprinės.
Keliaujantiems tėvams patariama iš anksto pasidomėti, ką nakvynės vietoje veiks jų vaikai. Apsilankymas muziejuje ar bažnyčioje mažų vaikų tikrai nesužavės, todėl svarbu rasti balansą ir pasirūpinti visų šeimos narių norais ir poreikiais, t.y. skirti laiko pažaisti žaidimų aikštelėje arba aplankyti pramoginę programą.
Kaip elgtis, jei vaikas turi alergijų?
Jei vaikas kažkam alergiškas, reikia atkreipti dėmesį iš anksto, kad vietine kalba paaiškintumėte, kokių produktų jūsų šeima negali valgyti. Svarbiausia susitaikyti su tuo, kad ne viskas vyks pagal planą net ir geriausiai prižiūrint. Vaikas gali pavėluoti į tualetą, pamesti žaislą ar staiga pavargti, todėl būkite kantrūs ir pasiruoškite viskam.
Ar visada kelionės metu yra reikalingas draudimas vaikams?
Keliaujant su vaikais, patartina įsigyti kelionės atšaukimo draudimą vos užsisakius skrydį, jei kelionė neįvyktų laiku. Tokie incidentai dažnai siejami su vaikų susirgimu prieš kelionę, todėl tėvai yra priversti atidėti arba visiškai atšaukti suplanuotas atostogas užsienyje su vaikais. Keliaujant rekomenduojama rinktis medicininių išlaidų draudimą, o jei planuojate aktyvesnes atostogas, jis gali suteikti ir apsaugą nuo nelaimingų atsitikimų. Keliaujant su vaikais reikia įsigyti ir asmens civilinės atsakomybės draudimą, jei vaikas netyčia sulaužytų ar sugadintų daiktus. Apsinuodijimas maistu (tam gali prireikti medicininės pagalbos), nudegimas saulėje ar oro kondicionieriaus peršalimas yra labai dažni keliaujant į egzotiškas vietas. Paprastai keliaujant su vaikais reikia pasiruošti netikėtoms papildomoms išlaidoms, tačiau tinkamas kelionės draudimas suteiks tėvams ramybę, kad jiems bus suteikta pagalba ir pinigai bus kompensuoti.
Ar dažnai žmonės pamiršta draudimą prieš kelionę?
Draudimo bendrovių atliktos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, kelionių draudimą visada perka 62 proc. keliaujančių žmonių, 32 proc. respondentai nurodė, kad to nedaro. Vaikai užsienyje dažnai kenčia nuo ausų uždegimų ir ūmių peršalimų, enterovirusų, alerginių reakcijų ir traumų, teigia draudimo bendrovės. Bendrovės duomenimis, šiemet peršalimas vidutiniškai kainuoja apie 400 eurų, alergija – apie 325 eurus, o virškinimo sutrikimai – 800 eurų. Užsienyje traumos yra brangiausios – vidutinė kompensacija siekia 1325 eurus.
Parenta pagal ADB "Gjensidige" informaciją