Straipsnio nuotrauka 2022-03-28

Kasko ir Privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas: kuo jie skiriasi?

Jei anksčiau net ir smulkus eismo įvykis kainuodavo daug laiko ir nervų, tai dabar žalos atlyginimas daugeliu atvejų išsprendžiamas sklandžiai ir greitai. Tačiau tam įtakos turi tinkamo draudimo pasirinkimas. Juo labiau, kad ne visi vairuotojai žino, pagrindinius skirtumus tarp Privalomojo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės ir Kasko draudimų. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius atskleidžia jų ypatumus ir pataria, į ką atkreipti dėmesį renkantis draudimą.

Pasak R. Pociaus, vairuotojai vis dar painiojasi tarp šių dviejų draudimo rūšių arba ne visai tiksliai supranta jų esmę. Pastebima, kad besidraudžiantys pirmą kartą neretai sunkiai apsisprendžia, kuris draudimas jiems geriausias.

Privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas ir Kasko turi skiriasi iš esmės, nepaisant to, kad tarp jų yra nemažai panašumų. Pirmuoju atveju apdraudžiama tik vairuotojo civilinė atsakomybė. Taigi nutikus eismo įvykiui, atlyginama tretiesiems asmenims padaryta žala, jei kaltininkas yra pats draudėjas. Jo pasirinkta draudimo bendrovė atlygina kitoms transporto priemonėms įvykio metu padarytą žalą. Šis draudimas yra privalomas kiekvienam vairuotojui, nes jis itin palengvina eismo dalyvių gyvenimą. Tuo atveju, kai žmonės nenukenčia, eismo įvykio dalyviai turi susitarti, dėl atsakomybės. Tuomet vairuotojai užpildo eismo įvykio deklaraciją, o draudimo bendrovė atlygina žalą nukentėjusiesiems.

R. Pociaus teigimu, Kasko draudimo paskirtis yra kiek kitokia. Šios draudimo rūšies objektas – pats automobilis, kurį vairuotojas apdraudžia nuo pasirinktų rizikų. Į Kasko draudimo sutartį galima įtraukti, netgi apsaugą nuo gamtos jėgų, todėl jei kruša ar stiprus vėjas apgadins automobilį, jo savininkui bus išmokama kompensacija.

Kasko draudimo apimtis yra gana plati, nes galima įtraukti rizikas, susijusias ne tik su eismo įvykiais, bet ir su vagystėmis, vandalizmu, gamtos jėgomis, ugnimi ar techninės pagalbos poreikiu. Įsigijus šį draudimą automobiliui padaryta žala atlyginama bet kuriuo atveju ir tai nepriklauso nuo to, kas yra eismo įvykio kaltininkas. Pavyzdžiui, jei automobilis apgadinamas užvažiavus ant bortelio ar kliudžius garažo vartus, tokia žala būtų atlyginama. Tuo tarpu Privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas tokių nuostolių nepadengtų ir transporto priemonę tektų remontuoti iš savų lėšų. Kasko suteikia apsaugą ir vagystės atveju, nes automobilio savininkui būtų atlyginti nuostoliai. 

Draudimo bendrovės ERGO atstovas priduria, kad tam tikrais atvejais privaloma apdrausti automobilį būtent Kasko draudimu. Pirmiausia, tai galioja perkantiems transporto priemonę lizingu. Vis dėlto, pastaruoju metu vis daugiau automobilių savininkų yra linkę rinktis šį draudimą savanoriškai, nes nori apsaugoti savo automobilį bei turėti finansinę pagalbą nelaimės atveju.

R. Pocius pabrėžia, kad pagal Kasko draudimą atlyginant draudžiamųjų įvykių metu patirtus nuostolius, taikoma sutartyje numatyto dydžio besąlyginė išskaita arba kitaip tariant – franšizė. Kasko draudimo sutarties sudarymo metu galima pasirinkti franšizės dydį, tad nutikus draudžiamajam įvykiui, draudimo bendrovė kompensuoja franšizės sumą, kuri viršija nuostolių dalį.

Draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, kad tiek Privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės, tiek Kasko draudimas leidžia vairuotojams išvengti finansinių nuostolių bei žalos išieškojimo procesus. Be to, jis primena, kad net ir turint abu draudimus, privalu atsakingai elgtis už vairo. Juo labiau, kad abiejų draudimų sutartyse numatomos išimtys, kada patirti nuostoliai nėra kompensuojami: vairavimas apsvaigus, chuliganiški vairuotojo veiksmai bei kiti atvejai, kai atsakomybę už eismo įvykį tenka pačiam vairuotojui.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją