Straipsnio nuotrauka 2023-06-27

Kaip pasiruošti egzotiškai kelionei ir joje laukiantiems gardiems patiekalams?

Planuojate kelionę, kurioje ragausite egzotinį maistą ir mėgausitės gražiu oru? Nepamirškite, kad kas trečiam žmogui sutrinka žarnynas. Draudimo bendrovių statistika rodo, kad kas trečias Lietuvos keliautojas, planuojantis atostogauti svečioje šalyje, susiduria su virškinimo ir žarnyno ligomis. Išvykdami atostogauti į užsienį žmonės nori ne tik kuo daugiau pamatyti, bet ir pasimėgauti geru maistu bei egzotiškais patiekalais.

Ką daryti, jei jaučiate skrandžio skausmus kelionėje?

Atostogaujant svečioje šalyje – turistų pamėgtame Egipte, ar tolimame Balyje – vidutiniškai kas trečias nelaimingas įvykis yra susijęs su virškinimo ir žarnyno sutrikimais. Dažnai juos lemia du dalykai – apsinuodijimas maistu ar infekcija. Vietiniai egzotiškų kraštų gyventojai net sugalvojo specialius žarnyno infekcijų pavadinimus. Egipte turistai dažniausiai užsikrečia faraono virusu, o Balyje neretai turistai suserga balietiška pilvo liga. Daugumai keliautojų, kurie suserga vietinėmis ligomis, iš Lietuvos atsigabenti vaistai nėra labai veiksmingi, nes juos vartojant infekcija lieka žarnyne ir nepraeina, todėl reikėtų vaistus įsigyti vietinėje vaistinėje arba paklausti gydytojo, ką vertėtų daryti.

Kai kurie keliautojai į svečias šalis grįžta ne vieną kartą, deja, organizmas neįgija imuniteto ir ne kartą susergama užsieniečiams būdingomis ligomis. Mūsų šalyje keliautojų sveikata sutrinka ne tik dėl infekcijų, bet ir nuo paprasčiausio persivalgymo ar įvairaus maisto maišymo. Žmonės stačia galva neria į švenčių linksmybes ir stengiasi pasilepinti egzotiškais patiekalais ar vietiniais gardėsiais. Keliaudami nori paragauti kuo įvairesnio maisto, tačiau nemano, kad egzotiškas maistas gali nepatikti skrandžiui.

Kur dažniausiai galima apsinuodyti maistu kelionėje?

Draudimo kompanijų duomenimis, pavalgius gatvės restoranuose, valgant neįprastus kūnui patiekalus, nepažįstamus prieskonius ar pasenusį maistą žmonėms dažnai atsiranda virškinimo ir žarnyno sutrikimai. Kai kuriais atvejais, apsistoję viešbučiuose, kuriuose teikiamos paslaugos „viskas įskaičiuota“, žmonės netenka žado, tiesiog persivalgo ar vartoja visiškai nesuderinamus produktus.

Užsienyje atostogaujantys žmonės dažniau apsinuodija už viešbučio ribų, tačiau kartais suserga ir suvalgę viešbutyje paruoštos mėsos ar jūros gėrybių. Poilsiautojams vykstant pasimėgauti šiluma į užsienį, svarbu atminti, kad šis maistas greitai genda, o jo laikymo sąlygos kartais gali būti netinkamos. Lietuvos poilsiautojų pamėgtose šalyse – Balyje, Egipte, Tailande, Turkijoje – naudojama daug prieskonių gaminant maistą, todėl žmonės gali neįtarti, kad valgo sugedusius, nepakankamai termiškai apdorotus ar virtus ar pasibaigusio galiojimo produktus.

Kaip gali pasireikšti alergijos maistui?

Alergija maistui dažnai pasitaiko užsienio šalyse. Alerginės reakcijos per šventes dažnai kyla dėl neįprastų prieskonių, jūros gėrybių ar egzotinių vaisių. Prabangiuose kurortuose keliautojai dažnai nori pasivaišinti įvairiomis jūros gėrybėmis, paragauti vėžiagyvių, o vėliau tenka gydyti ūmią alerginę reakciją į šią neįprastą reakciją.

Užsienyje vis dar išlieka elementariausia mitybos klaida: keliautojai gėrimus vėsina neaiškios kokybės ledo kubeliais ar geria vandenį iš čiaupo. Net ir dantims valytis, vaisiams plauti vandenį reikėtų pirkti iš parduotuvės. Paprastai užsienyje butelis vandens kainuoja keliasdešimt centų, tačiau tokiu būdu apsisaugosite nuo itin nepatogių žarnyno ligų.

Kokio maisto geriau atsisakyti kelionės metu?

Svečiose šalyse pieno produktų reikėtų vengti, nes esant aukštai temperatūrai jie gali greitai sugesti ir sukelti rimtų žarnyno ligų. Draudikų teigimu, egzotiškas maistas – neragautos jūros gėrybės ir žuvis, nematyti vaisiai ir daržovės, etninė virtuvė – kelia nemenką pavojų turistų sveikatai. Organizmas tiesiog nėra pripratęs prie pirmą kartą ragaujamų produktų, todėl ragaudami niekada negalite žinoti, kaip virškinamasis traktas ir žarnynas reaguos į egzotišką ar pirmą kartą vartojamą maistą.

Atostogaujant užsienyje draudimo bendrovės pataria gėrimų nešaldyti ledu, negalima ir gerti vandens iš čiaupo. Taip pat rekomenduojama labai atsargiai rinktis nepatikrintus patiekalus ir nežinomus maisto produktus. Rekomenduojama atsakingai rinktis maitinimosi vietas ir reguliariai plauti ar dezinfekuotis rankas. Keliautojai įprato, kad išvykdami į užsienį reikia apsidrausti nuo netikėtų sveikatos ligų. Vykstant į užsienį kelionių draudimas būtinas ir Lietuvos turistai kasmet tai supranta vis labiau.

Parengta pagal ADB "Gjensidige" informaciją