Straipsnio nuotrauka 2024-08-20

Kaip išvengti sukčių? Eksperto patarimai

Nors sukčiavimo tema yra nuolat aptarinėjama, problema išlieka aktuali, o dėl sukčių veiklos gyventojai patiria milijoninius nuostolius. Robertas Švarcas, atsakingas už sukčiavimo prevenciją draudimo bendrovėse Baltijos šalyse, teigia, kad nors sukčiai nuolat keičia savo taktiką, jų metodai išlieka panašūs. Jis pabrėžia, kad perpratus sukčių naudojamus mechanizmus, galima laiku atpažinti grėsmes ir apsisaugoti nuo finansinių nuostolių.

 

Ekspertas Robertas Švarcas teigia, kad dauguma sukčiavimo atvejų turi tris pagrindinius etapus: kontaktą, melagingą informaciją ir emocinį manipuliavimą. Sukčiai siekia užmegzti ryšį su auka per telefoną, internetą ar tiesiogiai. Vėliau jie pateikia melagingą istoriją, dažnai apsimesdami kitu asmeniu, ir manipuliuoja aukos emocijomis, siekdami, kad ši prarastų budrumą. Tokiu būdu sukčiai lengviau manipuliuoja auka ir išvilioja pinigus ar kitą turtą.

 

Klasikinės sukčiavimo schemos dažnai apima apsimetinėjimą artimuoju, verslininku ar net aukos vadovu, naudojant emocinį šantažą ir grasinimus. Sukčiai taip pat naudoja sudėtingesnius metodus, kaip, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto pagalba imituojant balsus. Kitas dažnas atvejis – netikri „Zimbabvės doleriai“ arba apgaulingos investicijos, kai manipuliuojama žmonių patiklumu ir noru pasinaudoti tariamai palankiais pasiūlymais.

 

Dar vienas sukčiavimo būdas apima žmogaus socialinio statuso įtikinimą. Sukčiai apsimeta turtingais ir patikimais asmenimis, siekdami priversti auką jaustis menkesne ir mažiau atsargia. Pavyzdžiui, jie gali palikti „pamirštą“ tuščią piniginę ar prašyti pagalbos iškeisti pinigus, kurių vertė pasirodo esanti netikra. Sukčiai taip pat naudoja žmonių baimę ir nenorą pasakyti „ne“, siekdami priversti auką veikti jų naudai, sukelti nepatogumo jausmą ir manipuliuoti.

 

Sukčiai naudoja įvairius metodus, kad išviliotų žmonių pinigus, dažnai pasinaudodami emocijomis ir spaudimu skubėti priimti sprendimus. Jie apsimeta autoritetingais asmenimis, artimaisiais arba naudoja įtikinančius scenarijus, kad priverstų aukas atsisakyti savo budrumo. Ekspertai pataria visada tikrinti informaciją, neskubėti priimti sprendimų ir nesileisti įtraukiamiems į abejotinas situacijas. Suvokiant sukčių veikimo būdus, galima laiku atpažinti grėsmes ir apsisaugoti nuo galimų nuostolių.

 

 

Parengta pagal „Compensa“ informaciją.