Garsi muzika – smagu, bet pavojinga
Gjensidige draudimo bendrovės Žalų departamento vadovės Viktorijos Katilienės pastebėjimu, garsiai besiklausantys muzikos vairuotojai net nesusimasto apie kylančią riziką vairuojant. O medikų pateikiamais duomenimis, garsiai klausantis muzikos sulėtėja vairuotojų reakcija. Kaip rodo draudimo bendrovių praktika, dažniausiai tai yra vienas iš pagrindinių veiksnių turinčių įtakos ne tik vairuotojų reakcijai bet ir susikaupimui, todėl dažnu atveju tai gali lemti ir eismo įvykį.
Gjensidige draudimo bendrovės atstovė pastebi - garsi muzika transporto priemonės salone lemia reakcijos sulėtėjimą net trečdaliu. Atrodo šis skirtumas nėra didelis, tačiau esant intensyviam eismui, tai suformuoja didelę tikimybę įvykiui atsirasti. Dėl šios priežasties specialistė rekomenduoja muzikos klausytis tokiu garsumu, kad galėtumėte girdėti aplinkos garsus ir neblaškytų Jūsų dėmesio. O šeimos gydytojo Juliaus Dabkus patarimu, asmeniui už vairo derėtų nesiklausyti muzikos garsiau nei 45-50 decibelų.
„Vairuojantys žmonės tikriausiai ne kartą yra patyrę apgaulingą situaciją, kai muzikos kūriniuose įterpti sirenų garsai suglumina vairuotoją ir paskatina jį atlikti manevrą pagal taisykles – sustoti kelkraštyje. Tai sukelia sumaištį kelyje, nes kiti vairuotojai tokio manevro nesitiki“, – pastebi draudimo žalų valdymo ekspertė. Arba kitu atveju, garsiai klausantis muzikos, vairuotojas gali neišgirsti specialiųjų tarnybų sirenų ir sukliudyti jų sklandžiam eismui.
Žinoma, pasitaiko atvejų, kai vairuotojai nusprendžia klausytis muzikos ne automobilio salone, o per ausines. Pasak V. Katilienės taip klausantis muzikos tik dar labiau trukdo vairuotojui išgirsti kitus automobilius ar kitus garsus, o tai visiškai nesuderinama su saugaus vairavimo principais. „Kai kuriose šalyse ne tik kalbėti telefonu, bet klausytis muzikos per ausines vairuojant draudžia kelių eismo taisyklės. Taigi, tai tik patvirtina tiesioginį ryšį tarp garsios muzikos ir avaringumo rodiklių.“ – pastebi žalų specialistė.
Be abejonės, draudimo bendrovės atkreipia dėmesį, jog ir kiti eismo dalyviai, tokie kaip pėstieji, irgi yra linkę klausytis muzikos per ausines. Ir neretai jie pamiršta išjungti muziką, kai ketinama eiti per gatvę, nors pastarieji yra lygiai taip pat atsakingi už saugų dalyvavimą eisme kaip ir vairuotojai. Kaip sako Gjensidige draudimo bendrovės atstovė, būdami gatvėje, pėstieji privalo vadovautis ne tik rega, bet ir klausa: „Juk kaip dažnai pasitaiko situacijų, kai riboto matomumo zonose transporto priemonė pirmiausia yra išgirstama, o tik vėliau – pamatoma“.
Todėl rekomenduojame muzikos klausytis tokiu garsumu, kad girdėtumėte atvažiuojančią kitą transporto priemonę ar specialiųjų tarnybų automobilį ir galėtumėte tinkamai įvertinę situaciją priimti reikiamą sprendimą. Nepamirškite, jog nuo jūsų veiksmų priklauso ne tik jūsų pačių saugumas, bet ir kitų eismo dalyvių.
Gjensidige informacija