Ekspertų patarimai: kaip paruošti automobilį žiemai ir išvengti nemalonumų kelyje
Žiemą kyla ypač daug iššūkių dėl sniego, apledėjusių kelių bei ilgesnio tamsos meto. Tokiu metu automobilis jau turi būti praėjęs patikrą, antraip vairuotojai gali patirti nemalonių siurprizų. Be jau įprasto vasarinių padangų keitimo į žiemines bei langų plovimo skysčio pakeitimo į tinkamesnį esant žemoms temperatūroms, vertėtų patikrinti ir kitas automobilio dalis.
Anot VILNIUS TECH Transporto inžinerijos fakulteto profesoriaus doc. dr. Vido Žuraulio, reikia įsitikinti, kad akumuliatoriaus baterija yra pakrauta. Tai ypatingai svarbu dyzelinių automobilių vairuotojams. Žiemos laikotarpiu akumuliatorių patartina įkrauti bent kartą per du mėnesius, ypač jei automobiliu važiuojama nedaug.
Verta apžiūrėti ir kaitinamąsias žvakes bei patikrinti, ar neužsikimšę filtrai. Nereikėtų pamiršti ir automobilio salono filtro, nes jį gali paveikti padidėjusi drėgmė šaltuoju metų laiku. Tai gali paveikti langų apipūtimo sistemą, todėl labiau rasos stiklai, kurie, beje, gali užšalti iš vidaus. Ekspertas priduria, kad kai kuriais atvejais, dėl netinkamos salono filtro būklės užšąla automobilio durelės.
Doc. Dr. V. Žuraulis primena, kad rudenį ir žiemą valytuvus tenka dažniau naudoti, todėl reikėtų įsitikinti, kad jų būklė dar tinkama eksploatacijai. Nors atrodytų, jie nėra tokie svarbūs žiemą palyginti su aukščiau paminėtomis automobilio dalimis, susidėvėję valytuvai prastai nuvalo langus ir gali kelti pavojų dėl prastesnio matomumo. Docentas teigia, kad artėjant žiemai, vertėtų įsigyti naujus valytuvus.
Stabdžių skystį taip pat reikia reguliariai keisti, nes per ilgai naudojamas jis gali prarasti savo savybes. Tai aktualu tiems vairuotojams, kurie nereguliariai tikrina savo automobilį servise.
Nemalonumai dėl užrakinimo sistemos
Draudimo bendrovės BTA Transporto žalų reguliavimo skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius teigia, kad netikėti gedimai nėra vienintelė problema, kai automobilio savininkai nepasirūpina automobilio patikra prieš šaltąjį laikotarpį. Rudenį bei žiemą toks automobilis gali tapti ir lengvu ilgapirščių grobiu.
Nemažai naujesnių automobilių galima atrakinti pulteliu, tad būtina patikrinti atrakinimo ir signalizacijos pultelius bei jų baterijas ir įsitikinti, kad jos neišsikrovusios. To nepadarius, gali kilti sunkumų atrakinant ar užrakinant transporto priemonę. Ekspertas priduria, kad situacija pablogėja, kai pulteliai užšąla, todėl verčiau pultelių baterijas pakeisti naujomis ir išvengti nemalonumų.
Prastos kokybės degalai taipogi sukelia nepatogumų. Pasak A. Gasparavičiaus, žiemą būna atvejų, kad užšąla degalai ir ypač dyzelinas. Patartina atkreipti dėmesį į degalų tiekėjus ir pasirinkti patikimiausią. Jei yra galimybė, naudoti atsparesnius žemesnėms temperatūroms degalus.
Hibridiniai automobiliai žiemą
Lietuvos keliuose kasmet daugėja hibridinių bei įkraunamų hibridinių automobilių, todėl doc. dr. Vidas Žuraulis ragina jų savininkus pasirūpinti savo transporto priemonės jėgainėmis.
Tokie automobiliai turi net kelias atskiras jėgaines. Viena iš jų yra vidaus degimo, o kita – elektrinė, todėl artėjant žiemai reikia įsitikinti, kad juose yra pakankamas kiekis aušinimo skysčio. Viena sistema reikalinga variklio, o kita baterijos aušinimui, taigi ir jų bakeliai įprastai yra atskiri, todėl derėtų patikrinti abu.
Žiemą automobiliai ne tik dažniau įvaromi į garažus, bet ir ten paliekami ilgesniam laikui. Ne paslaptis, kad garaže automobiliai ne taip įšąla ir ryte nereikia gaišti laiko grandant stiklus, tačiau V. Žuraulis nori vairuotojus įspėti.
Anot jo, verta apžiūrėti, ar transporto priemonė neturi korozijos, kuri gali būti tiek išorėje, tiek ir automobilio dugne. Šaltuoju metu kyla rizika, kad korozijos židiniai didės, todėl reikėtų imtis prevencinių priemonių. Kaskart paliekant automobilį garaže patartina jį nuplauti, nes šiltoje patalpoje korozijos reakcijos greitėja ir tai visiškai nepriklauso nuo to, ar automobilis senas, ar naujas.
Ką turėti bagažinėje?
A. Gasparavičius primena, kad šaltuoju metų laiku reikia peržiūrėti bagažinės turinį. Jei keliaujama į ilgesnę kelionę, būtina įsidėti šiltų drabužių, žibintuvėlį, automobilinį telefono įkroviklį, tempimo lyną bei užvedimo laidus.
Šie daiktai gali praversti ne tik pačiam vairuotojui, bet ir kitiems į bėdą pakliuvusiems eismo dalyviams. Žiemos laikotarpiu gali nutikti nenumatytų situacijų, tad svarbu būti pasiruošusiems.
Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją