Straipsnio nuotrauka 2021-04-16

Ekspertai pataria, kaip išvengti turto vagystės

Pastaruosius mėnesius Lietuvos gyventojai praleido didžiąją dalį laiko namuose. Nepaisant to, vagys vis dar taikosi į privačius būstus. Draudikų atstovai dalinasi patarimais, kaip tinkamai pasirūpinti savo turtu, išvengti ilgapirščių keliamų nuostolių bei apsaugoti brangius ir vertingus daiktus. Specialistai išskiria dažniausiai gyventojų daromas klaidas, kurios padeda nusikaltėliams veikti.

Vertėtų riboti turinį socialiniuose tinkluose

Draudimo bendrovės ERGO atstovas, Mindaugas Ratkevičius, dalinasi, jog praeitais metais turto vagystės atvejų gerokai sumažėjo. Palyginus 2019 ir 2020 m. duomenis galima pastebėti jog situacija pagerėjo net penktadaliu. Anaiptol, vagysčių skaičius vis dar aukštas, todėl pasisaugoti vertėtų.

Turto žalos administravimo skyriaus vadovas mano, jog pastarąją tendenciją nulėmė karantinas. Pernai gyventojai daugiau laiko praleido namuose, todėl ilgapirščiai turėjo gerokai mažiau progų nusikaltimams vykdyti. Pašnekovas priduria – daugiausia vagysčių įvyko vasaros metu, birželi ir liepa. Šiltuoju metų laiku žmonės dažniau vyksta į gamtą, keliauja, todėl ir būstai dažniau lieka be priežiūros.

M. Ratkevičius atskleidžia, jog praeitais metais buvo fiksuota net 10 tūkst. eurų žala būstui – tai nuostolingiausia bendrovės užfiksuota vagystė 2019 metais. Tąsyk vagys iš namų išnešė brangius laikrodžius bei juvelyrinius dirbinius.

Specialistas mano, jog savo turto saugumu, pirmiausia, turėtų rūpintis patys savininkai. Ruošdamiesi vagystei ilgapirščiai gali tikrinti turto savininko socialinius tinklus, domėtis jų planais bei naujai įsigytais prabangiais daiktais. Asmenine informacija socialiniuose tinkluose reikėtų dalintis itin atsargiai – specialistas pataria nesigirti turimu turtu arba atitinkamai pasirūpinti jo saugumu.

Svarbu net ir tinkamas šiukšlių utilizavimas

M. Ratkevičius dalinasi, kad ilgapirščių taikiniu gali tapti ir naktį kieme be priežiūros palikti daiktai. Tai ypač svarbu vasarą, kai suaktyvėja laisvalaikis lauke: gyventojai į kiemą išsineša kepsnines, dviračius, paspirtukus, o dienos pabaigoje nebesurenka jų vidun.

Ne mažiau svarbu pasirūpinti būsto durimis ir langais. Prieš išvykstant reikia nepamiršti uždaryti visų langų ir, žinoma, užrakinti durų. M. Ratkevičius pataria vakarais, prieš išvykstant iš namų, palikti viduje įjungtą šviesą bei užtrauktas užuolaidas – taip sukursite iliuzija, kad viduje yra žmonių. Ekspertas priduria, jog svarbu pasirūpinti net išmetamomis šiukšlėmis – šalia namų paliktos brangių daiktų pakuotės gali sudominti vagišius. Naujų daiktų pakuotes reikėtų tinkamai išmesti – tai gali apsaugoti naujai įsigytą turtą.

Draudiko atstovas pataria pasirūpinti namų stebėjimo sistemomis bei investuoti į vaizdo kameras tiek viduje, tiek kieme. Taip pat, įrengti apšvietimą su judesio davikliais, o brangius daiktus laikyti seife. Specialistas primena nepalikinėti asmeninio turto automobiliuose, o paliekant namus patikrinti, ar durys tikrai užsirakino. Vertėtų apsvarstyti ir turto draudimo įsigijimą – vagystės atveju tai padėtų sumažinti patirtus nuostolius. M. Ratkevičius perspėja – turto draudimas galios tik tuo atveju, kai nusikaltimo vietoje matomos įsilaužimo žymės.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją