Straipsnio nuotrauka 2020-06-10

Eismo įvykiuose daugėja susidūrimų su miško žvėrimis: kaip elgtis?

Atėjus pavasariui ir šiltesniems orams, bet vis dar esant karantino situacijai, daugelis gyventojų po darbų ar savaitgaliais stengiasi ištrūkti iš miesto ir pasimėgauti gamta. Užmiesčio kelionių automobiliais metu dažnai susiduriama su pavasarį suaktyvėjusia gyvūnų migracija. Gegužės mėnesį miško gyventojų judėjimas yra intensyviausias, o draudikų duomenimis būtent šį mėnesį dažniausi eismo įvykiai – susidūrimai su gyvūnais.

Kaip teigia draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, jau balandžio mėnesį susidūrimai su gyvūnais yra dažnesni, bet šiais metais dėl karantino eismas nebuvo toks intensyvus ir balandį tokių įvykių užfiksuota mažiau. Palyginus su 2019 m. balandžio mėnesiu, šių metų balandžio mėnesį nustatyta net dvigubai mažiau eismo įvykių, kuriuose užfiksuoti susidūrimai su gyvūnais. Tačiau R. Bieliauskas pataria išlikti atidiems kelyje, nes gegužė – aktyviausias pavasario gyvūnų migravimo mėnuo.

Pasak R. Bieliausko, artėjant vasarai ir sušilus orams miestiečiai vis dažniau stengiasi ištrūkti į gamtą. O šiais metais, kai dėl karantino metu galiojančių suvaržymų mieste pramogauti nėra didelių galimybių, išvykos į užmiestį bus tik dažnesnės. Vairuotojai raginami neprarasti budrumo kelyje – ypač tuose ruožuose, kurie pažymėti ženklais apie gyvūnų pavojų bei keliaujant naktį.

R. Bieliauskas primena – neviršydami greičio ir laikydamiesi tinkamo atstumo nuo kitų automobilių išliksite saugūs ir išvengsite nelaimių kelionėse į užmiestį.

„Dažnu atveju tada, kai į kelią netikėtai įšoka gyvūnas, priešais važiavęs automobilis spėja sustoti, bet vairuotojas iš paskos nesuspėja sustabdyti transporto priemonės. Labai svarbūs faktoriai – saugaus eismo taisyklių laikymasis, tvarkingai ir gerai veikianti stabdžių sistema bei tinkamą regos lauką tamsiu paros metu garantuojantys žibintai.  Jei pastebėjote, kad į važiuojamą kelio dalį išbėgo gyvūnas ar jų būrys – sustokite ir, įsijungę avarinį signalą, palaukite iki tol, kol miško gyventojai patys pasitrauks nuo kelio. Nerekomenduojama išgąsdinti gyvūnų garsiniu signalu ar jų apvažiuoti, nes tokie atlikti veiksmai gali tik pabloginti situaciją“, - teigia R. Bieliauskas.

Draudikų atstovo teigimu, Lietuvoje automobiliai dažniausiai susiduria su stirnomis. Susidūrimų su briedžiais metu ne tik patiriama daugiausiai žalos, bet ir sukeliamas pavojus gyvybei, nes stambus miško gyvūnas pro priekinį stiklą krenta į automobilio vidų ir gali prispausti keleivius. Transporto priemonės susidūrimas su bet kuriuo, net ir mažiausiu miško gyventoju, gali sukelti nemažų nuostolių.

Kaip teigia ERGO atstovas, vidutinė susidūrusio su gyvūnais vairuotojo žala, kurią fiksuoja bendrovė, yra didesnė nei 1700 eurų. Šiais metais tokio tipo žalų suma jau siekia 180 tūkst. eurų.

„Gali būti, kad po susidūrimo apžiūrėjus automobilį Jums patiems atrodys, jog tai tik menki įbrėžimai ar įlenkimai ir žala nėra ženkli. Bet patyrę meistrai po apžiūros dažnai nustato didesnius nuostolius – jei LED žibintas ir yra tik įskilęs, jį būtina pakeisti visą ir tokiu atveju tai kainuos ne vieną tūkstantį eurų, o susidarius smulkiam įlenkimui gali tekti keisti ir visą sparną ar transporto priemonės automobilių detalę ir patiri daugiau išlaidų“, - teigia Raimondas Bieliauskas.

ERGO atstovo teigimu po susidūrimo su miško žvėrimi visada reikia kviesti policijos atstovus. Tokie veiksmai yra būtini tam, kad išvengtumėte nereikalingų nesusipratimų ir tinkamai užregistruotumėte įvykį, o kasko draudimas galėtų atlyginti patirtą žalą. Nepamirškite, kad tai padės tinkamai pasirūpinti ir eismo įvykyje nukentėjusiu gyvūnu bei nepalikti jo sužeisto pakelėje.

Parengta pagal "ERGO Insurance SE Lietuvos filialas" informaciją