Du ratus turinčios transporto priemonės yra lygiavertės eismo dalyvės
Pavasaris, permainingi, bet vis labiau šiltesni orai ir optimistiško nuotaikos kiekvieną iš mūsų kviečia daugiau praleisti laiko gamtoje. Ypač po žiemos šaltukų ir sėdėjimo namuose norisi pasivaikščioti artimiausiame parkelyje ar dviračiu apvažiuoti keletą kvartalų. Tą pastebi ir draudikai, kurie atkreipia dėmesį, jog dviratėmis transporto priemonėmis – dviračiais, motociklais ir motoroleriais – nusprendžia pasivažinėti vis daugiau žmonių. Tačiau ar bus išvengta eismo įvykio, tampa tik retoriniu klausimu.
Neretai tiek dviračių transporto priemonių vairuotojai, tiek automobilių vairuotojai pavasario pradžioje vienas kito nepastebi ar dar neapsipratę būti atsargūs ir supratingi vieni su kitais. Praėjusiais metais, remiantis Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, dėl motociklininkų kaltės įvyko 98 eismo įvykiai. Jų metu žuvo 5 žmonės, 98 buvo sužeisti. Iš viso eismo įvykių, kuriuose dalyvavo pastaroji transporto priemonė, užfiksuota 163, kurių metu žuvo bet 10 motociklininkų ir dar vienas šia transporto priemone važiavęs keleivis. Lietuvos kelių policija per praėjusius metus taip pat registravo 201 eismo įvykį, kuomet dviratininkai susidūrė su kitomis transporto priemonėmis. Iš jų net 122 eismo įvykiai kilo dėl dviratininko kaltės, o 17 žuvo.
Kaip teigia Raimondas Bieliauskas Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas, dviračių ir kitų transporto priemonių susidūrimai dažniausiai įvyksta dėl didelio vairuotojų neatsargumo. Neretai yra pasivarginama žvilgtelėti į galinio vaizdo veidrodėlį persirikiuojant į kitą eismo juostą, taip pat vairuotojai vengia paisyti pirmumą numatančių taisyklių ir kelio ženklų, nepasirenkamas saugaus greitis dalyvaujant eisme arba važiuojama išsiblaškius.
Europos bendrovės „ERGO Insurance“ žalų ekspertai pastebi, jog lietuviai važiuoti dviračiu renkasi ne tik laisvalaikiui ir pramogai, bet vis dažniau renkasi dviratį ir kaip transporto priemonę kasdienėms kelionėms į darbą, sodą ar vykstant į kitą tašką mieste. Važiuoti dviračiu skatina ir Vilniaus miesto savivaldybė, kuri įrengė dviračių naudojimosi sistemą, skatinant ekologišką transportą Vilniaus mieste.
Vis dėlto, kaip teigia žalų ekspertas R. Bieliauskas: „Lietuvoje dar iš tiesų trūksta abipusio automobilių vairuotojų ir dviratininkų supratingumo. Pirmieji antruosius dar ne visuomet laiko visaverčiais eismo dalyviais, o dviratininkai taip pat neretai kelių eismo taisyklių paiso tik tuomet, kai jiems tai yra patogu. Be to, dviratininkai išvažiuodami į gatves ne visuomet pasirūpina visomis būtinomis ir rekomenduojamomis apsaugos priemonėmis, tokiomis kaip atšvaitai, šviesą atspindinčios liemenės ir šalmai. Tai dažnai lemia susidūrimus ir skaudžias jų pasekmes“. Vadinasi, net tik automobilių vairuotojai, bet ir dviračių transporto priemonių vairuotojai privalo būti atsargūs ir dėmesingi.
Europos bendrovė „ERGO Insurance“ pranešė, jog lyginant su 2015 metais, avarijų skaičius, kuriuose nukentėjo motociklų ir motorolerių vairuotojai, sumažėjo apie 15 procentų per 2016 metus. Tai tik įrodo, jog šių transporto priemonių vairuotojai tampa vis supratingesni vieni kitų atžvilgiu, dažniau atsižvelgia į eismo dalyvių kelyje taisykles. „Būtent automobilių vairuotojai yra atsakingi už didesnę dalį susidūrimų, kuriuose dalyvauja motociklininkai ar motorolerių vairuotojai, nepaisant populiaraus įsitikinimo, kad būtent pastarieji yra didžiausi kelių chuliganai“, – sako Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas. Todėl primename visiems žinomų kelių eismo taisyklių Jūsų saugiai kelionei:
- Vadovaukitės kelio ženklais (šviesoforo signalais, vienos krypties eismu, „Stop“ ženklais ir kt.;)
- Nevažiuokite šaligatviais, gerbkite pėsčiuosius ir važiuokite tik dviračių takais;
- Važiuojant ne dviračių takais, dviračiu važiuokite dešine kelio puse.
- Artėdami prie pėsčiųjų perėjos, sumažinkite greitį;
- Važiuodami grupėje, išsirikiuokite vorele;
- Darydami posūkius visuomet naudokite rankų signalus;
- Nelenkite didelių transporto priemonių dešine puse ir saugokitės staigiai atidaromų automobilio durelių.
Linkime Jums saugios kelionės!
ERGO Insurance informacija