Straipsnio nuotrauka 2022-05-04

Buto remontas: kaip išvengti meistrų sukeliamų nuostolių?

Įrenginėjant arba atnaujinant būstą dažniausiai pasikliaujama specialistais, tačiau net ir tuo atveju neretai neišvengiama brangiai kainuojančių nelaimingų nutikimų. BTA atstovai dalijasi savo praktikoje fiksuotais įvykiais, kai remontą vykdę meistrai padarė žalos už daugiau nei 100 tūkst. eurų.

BTA Bendrosios civilinės atsakomybės ir aviacinių rizikų skyriaus produktų vadovas Eugenijus Bulavas teigia, kad atvejai, kai draudimo bendrovė skiria išmokas žalai atlyginti už remonto metu išdaužtą stiklą, apgadintus baldus ar užpiltas kaimynų patalpas, nutinka beveik kasdien. Nors ir retai, bet pasitaiko ir draudiminių atvejų, kai remontuojamų patalpų savininkas patiria tokius didelius nuostolius, kad be draudimo pagalbos sužlugtų remonto paslaugas teikianti įmonė.

Neeiliniai atvejai

Draudikui labiausiai įsiminė įvykis, kai montuojant oro kondicionierių buvo pažeisti ir sudegė po tinku esantys elektros laidai. Kad pašalintų šią meistrų klaidą, draudimo bendrovė išmokėjo net 62 tūkst. eurų sumą. Kitas įsimintinas atvejis nutiko, kai statybininkai nusprendė atsikratyti statybinėmis atliekomis išpildami jas į kanalizaciją. Nuotekų vamzdžiai užsicementavo ir vanduo apsėmė kaimyninius butus bei vieną šalia veikusią įmonę.

Didžiausia draudimo bendrovės BTA užfiksuota žala, kuri buvo atlyginta pagal Bendrosios civilinės atsakomybės draudimo sutartį, nutiko elektrikams atliekant darbus gamykloje. Dėl jų kaltės įvyko trumpas jungimas, nutraukęs energijos tiekimą visai gamyklai. Įmonei padaryti rekordiniai nuostoliai siekė 115 tūkst. eurų.

E. Bulavas pastebi, kad išmokos už žalas, kurias sukelia klaidos vykdant remonto darbus, tik retais atvejais būna nedidelės, siekiančios vos kelis šimtus eurų. Įprastai dėl remonto meistrų kaltės patalpų savininkai patiria iki kelių dešimčių tūkstančių eurų nuostolius.

Svarbiausia – kreiptis į draudimo bendrovę

Anot eksperto, apie mažas žalas draudimo bendrovėms dažniausiai net nepranešama, o remonto įmonės stengiasi savo jėgomis pašalinti savo darbo trūkumus. Nutikus nelaimei, remonto darbus vykdę meistrai turėtų imtis visų įmanomų priemonių sumažinti žalą. Vis dėlto, klientai yra skatinami kreiptis į draudikus net ir dėl smulkių draudiminių įvykių.

BTA atstovas primena, kad nesudėtingais atvejais nuostolių atlyginimui skirtos išmokos gali būti pervestos per 7-14 dienų nuo įvykio užfiksavimo. Žalos išmokėjimo procesą gali prailginti situacijos, kai žala padaroma ne Lietuvoje, vyksta teisminiai procesai arba bendrovė, siekianti gauti draudimo išmoką, vėluoja pateikti reikiamus dokumentus.

E. Bulavas pabrėžia, kad pradėti šalinti įvykio metu padarytą žalą galima dar negavus išmokos, bet tik pasitarus su draudiku ir gavus pritarimą, t.y. pranešus apie įvykį, suderinus aplinkybes, nustačius darbų sąmatą ir pan. Jei žala bus pradėta šalinti prieš tai nepasikonsultavus su draudimo specialistu, tikėtina, kad už tą žalą kompensacija nebus skiriama.

Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją