Būkite atidūs - žiemą siaučia gaisrai
Gruodis ir prasidedanti žiema dažniausiai mus palydi didžiausiomis orų permainomis. Dėl šių priežasčių gresia ne tik nuotaikų svyravimai, tačiau ir didžiausias gaisrų pavojus gyvenamuosiuose namuose. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, būtent žiemos sezono metu užfiksuojama daugiausiai šių nelaimingų atsitikimų.
„Pastebime, kad smarkiau atšalus orams gaisrų skaičius staigiai išauga ir viršija statistinį savaitės įvykių vidurkį. Praėjusią žiemą fiksavome penktadaliu didesnį gaisrų skaičių nei rudenį ir trečdaliu – nei šią vasarą“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.
Draudimo bendrovė būtent gruodžio mėnesį išmokėjo didžiausias nuostolių sumas nukentėjusiems nuo gaisro klientams: vidutinė išmoka siekė 6,7 tūkst. eurų, kai bendra išmokėta suma siekė beveik 693 tūkst. eurų. Tiesa, per 2019 metų pirmuosius 10 mėnesių dėl kilusių gaisrų nuostolių apsidraudusiems gyventojams atlyginta beveik 3 mln. eurų.
Ekspertas atkreipia dėmesį, kad dar prieš užklumpant tikrai žiemai, vertėtų patikrinti namų šildymo sistemas. Be to, gaisrai dažniau kyla individualiuose namuose nei butuose, ypač, jei šie kūrenami krosnimis ar šildomi židiniais. Dažniausia daroma klaida, jog šalia šildymo įrenginių laikomos degiosios medžiagos, sukraunamos malkos ar džiovinami skalbiniai.
Gaisrą paskatina ir kiti „neatlikti namų darbai“, pavyzdžiui, iš dūmtraukių neišvalyti suodžiai. Anot A. Juodeikio, šaltojo sezono metu naudojame ir daugiau elektros – namuose ilgesnį laiką reikalinga šviesa, jungiami elektriniai šildytuvai. Jei buitiniai prietaisai, elektros įrenginiai yra neprižiūrėti ir netvarkingi, jie gali sukelti trumpąjį jungimą, kai iš mažiausios kibirkšties įsiplieskia ugnis. „Lietuvos draudimo“ ekspertas rekomenduoja elgtis atsakingai ir elektra kaitinamus prietaisus laikyti toliau nuo medinių paviršių ar šalia lengvai užsidegančių daiktų.
„Lietuvos draudimo“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad įvykus nelaimei (gaisras, užliejimas, audra, kitos gamtos jėgos) net trys ketvirtadaliai gyvenančių butuose ir beveik pusė nuosavų namų gyventojų turėtų atstatyti turtą patys, iš savo santaupų, nes nėra apsidraudę. Ši apklausa atskleidė, kad, nors dėl galimų gaisro padarinių savo bute labiausiai nuogąstauja beveik kas antras apklaustas Lietuvos gyventojas, vos trečdalis apklaustųjų naudojasi būsto draudimo paslaugomis,“, – pastebėjo A. Juodeikis.
Parangta pagal Lietuvos draudimas informaciją