Automobilio statymas daugiabučio kieme – vis dar opi problema
Draudimo bendrovių duomenimis, rugsėjo mėnuo pasižymėjo ne tik spūstimis ir eismo įvykiais, bet ir nedidelėmis žalomis daugiabučių kiemuose. Daugiausiai tokių įvykių registruojama didmiesčiuose, kadangi į miestus atvyko daug naujų gyventojų bei grįžo tie, kurie vasaras leidžia užmiesčiuose.
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto kompleksinių žalų skyriaus vadovo Modesto Žilionio pastebėjimu – įvykiai nėra dideli, tačiau sukelia daug nemalonumų: „Rugsėjis išsiskyrė smulkių eismo nelaimių gausa. Matome tendenciją, kad perpildytuose daugiabučių kiemuose automobiliai dažniausiai yra pažeidžiami atidarant dureles, išsukant iš parkavimo vietos ar bandant į ankštą tarpą įstatyti transporto priemonę. Rudeninis skubėjimas į darbus, vaikų vežimas į darželius bei mokyklas ir greitesnis gyvenimo tempas dažnai sukuria prielaidas tokiems įvykiams, kurie atsitinka manevruojant kiemuose“.
Kaip sako Gjensidige draudimo bendrovės atstovas, daugiausiai problemų kyla, kai nėra laikomasi saugaus atstumo tarp transporto priemonių jas statant ar manevruojant. Šiuo metu, naujai įrengiamose automobilių stovėjimo aikštelėse stengiamasi padidinti transporto priemonėms skirtų vietų skaičių, todėl stovėjimo vietas žyminčios linijos subraižomos minimaliais 2,4 m atstumais. Vis dėlto, draudimo ekspertas pastebi, jog tai nėra patogus ir pakankamas stovėjimo vietos plotis, geriausias plotis saugiam automobilio statymuisi turėtų būti 3 metrai. „Tai pakankama erdvė, kuri apsaugotų automobilius nuo smulkių, tačiau nemalonių įbrėžimų bei įlenkimų.“ – sako M. Žilionis.
Jei tinkamų atstumų nesilaikoma, dažniausiai vairuotojas automobilį palieka ne tolygiai, tuomet tarpai tarp automobilių dar labiau sumažėja ir kitiems vairuotojams manevravimo plotas lieka per mažas saugiai vairuoti. Dėl šios priežasties, neretai pasitaiko įvykių, kai vairuotojas randa savo automobilį subraižyta raktu, vinimi ar kitu aštriu daiktu, sulaužytas antenas, valytuvus ar sugadintas padangas. Taip nepatenkinti gyventojai išreiškia savo nuotaiką ir požiūrį apie vairuotojo automobilio statymą daugiabučio aikštelėje. „Toks elgesys yra neteisėtas ir nepateisinamas, ginčus ir nesutarimus dėl transporto priemonių parkavimo daugiabučių bendruomenės turėtų spręsti civilizuotais būdais. Jei tokie įvykiai vyksta jūsų kieme, būtina kreiptis į policiją ir užregistruoti neteisėtą kaimynų elgesį“, – pastebi M. Žilionis.
Draudimo specialisto teigimu, įvykio užfiksavimas yra svarbus vien dėl to, jog apsaugos vairuotoją nuo galimybės tapti iš nukentėjusio eismo įvykio kaltininku: „Pareigūnų ekipažas nebūtinai atvažiuos į kiemą apžiūrėti transporto priemonės, tačiau užfiksuos eismo įvykį. Tai apsaugos nuo galimybių iš nukentėjusiojo virsti eismo įvykio kaltininku. Taip pat patarčiau apsidairyti savam ir aplinkiniuose kiemuose, ar nėra automobilio, ant kurio matosi jūsų automobilio dažų žymės ar atitinkamas sugadinimas. Reiktų nepamiršti ir apžiūrėti teritoriją, ar įvykis nebuvo užfiksuotas vaizdo stebėjimo kameromis ar vaizdo registratoriais“.
Žinoma, svarbu suprasti, jog vairavimo etiketas daugiabučių kiemuose ne tik būtinas, bet ir svarbus norint palaikyti tvarką stovėjimo aikštelėje bei išvengti nemalonių incidentų, tokių kaip apgadintas automobilis. Todėl atkreipiame dėmesį, jog kiemuose svarbiausia nepamiršti ne tik savo, bet ir kitų vairuotojų interesų: „Daugiabučiuose gyvenančios šeimos turi ne po vieną, o dažniausiai po 2–3 transporto priemones. Patartina kaimynams susitarti, kad artimiausioje zonoje prie pat namo jie parkuoja vieną ar du automobilius, kitus – palieka nuošaliau esančiose stovėjimo aikštelėse. Pagarba kitiems eismo dalyviams yra įtvirtinta ir mūsų šalies kelių eismo taisyklėse, ir saugaus eismo įstatyme, todėl jokiais būdais tokiomis aplinkybėmis nereikėtų jos pamiršti“, – sako M. Žilionis.
Gjensidige informacija