Straipsnio nuotrauka 2018-05-30

Atsargumo priemonės, kurių reikėtų imtis vairuojant automobilį karštomis dienomis

Artėjantis vasaros sezonas Lietuvoje atneša vis šiltesnius orus ir saulėtas dienas. Deja, ne visada pavasario ar vasaros karštis yra malonus varuojant automobilį. Ypatingai jei vairuojate transporto priemonę piko metu. Šiuo atveju kelyje galime sutikti ne tik išsiblaškiusius kitus eismo dalyvius, tokius kaip pėstieji, motociklininkai ar dviratininkai, bet ir patį vairuotoją gali blaškyti karštis automobilio salone.

„Jei žiemą tenka daugiau atsižvelgti į eismo sąlygas, kelio dangos būklę, tai vasara iš vairuotojų pareikalauja budrumo ir dėmesio koncentravimo į aplinką. Gatvėse ir keliuose atšilus orams kur kas daugiau eismo dalyvių, motociklininkų ar dviratininkų, miestuose pagausėja užsižiopsojusių turistų ir vaikų, o keliuose – besiblaškančių laukinių ir naminių gyvūnų. Be to, pastebima, kad žmonės linkę atsipalaiduoti, jų dėmesio koncentracija sumažėja, todėl į kelionę išsiruošusiems vairuotojams būtina pastebėti visas detales“ – pastebi geriausiu vairuotoju pripažįstamas BTA Klientų aptarnavimo departamento direktorius Kęstutis Taškūnas.

Dėl šios priežasties, draudimo bendrovės išskiria pagrindinius žingsnius, kurių turėtų laikytis kiekvienas vairuotojas karštomis dienomis:
1.    Naudotis transporto priemonės kondicionieriumi.
2.    Nevežti gausybės paskirų daiktų automobilio salone.
3.    Atsargiai ir apdairiai vairuoti žvyrkeliuose.
4.    Nuolatos tikrinti padangų slėgį.

Kaip pastebi draudimo bendrovės - neretai vairuotojai yra linkę atsidaryti automobilių langus ir taip sumažinti oro temperatūrą transporto priemonėje, šiuo atveju, siekdami sutaupyti degalų kiekį. Vis dėlto, tai ne visada yra greičiausiais ar tinkamiausias būdas. Kaip sako BTA draudimo bendrovės ekspertas K. Taškūnas: „Dideliu greičiu važiuojant atvirais langais didėja aerodinaminis automobilio pasipriešinimas, todėl auga kuro suvartojimas. Be to, esate blaškomi papildomo triukšmo, o susidaręs skersvėjis gali pakenkti sveikatai. Tad geriau naudokite kondicionierių, tiesa, jį reikia mokėti teisingai eksploatuoti. Tarkime, jei automobilis ilgą laiką stovėjo saulėkaitoje, prieš jį užvesdami, atidarykite langus ar dureles ir išleiskite iš salono susikaupusį karštą orą. Rinkitės tinkamą kondicionieriaus vėsinimo lygį ir iki optimalios temperatūros jį didinkite jį po truputį“. Taigi, teisingai naudojantis oro kondicionieriumi galime ne tik apsisaugoti nuo karščio, bet ir išvengti sudėtingų vairavimo sąlygų karštomis dienomis.

Kitas svarbus dalykas, kurį akcentuoja draudimo bendrovės yra tas, jog atostogauti ar pramogauti keliaujantys gyventojai, dažniausiai neatsakingai transportuoja daiktus. Neretai pamirštama, jog dviračiams, valtims, sporto įrangai ar kitiems daiktams gabenti yra reikalingi specialūs laikikliai arba jie yra gabenami tam skirtose stogo ar automobilio galo bagažinėse, kuriose tolygiai pasiskirstoma krovinių masė. „Automobilio salone vežti daug netvarkingai sukrautų daiktų yra pražūtinga. Pavyzdžiui, važiuojant dideliu greičiu ir staigiai stabdant ar atsitrenkus į kliūtį, ant galinės sėdynės numestas nešiojamasis kompiuteris gali tapti sviediniu: fizikos dėsniai lemia, kad daikto svoris išauga keliasdešimt kartų ir jis didele jėga skrieja į priekį. Taip jis gali sužeisti automobilio salone esančius žmones ar išlėkti pro priekinį automobilio stiklą“, – sako BTA draudimo bendrovės atstovas.

Taip pat, draudimo bendrovės atkreipia dėmesį, jog reguliarus padangų slėgio tikrinimas yra retas atvejis tarp daugelio vairuotojų. Vis dėlto, prieš vykstant į ilgesnę kelionę atostogauti ar pramogauti, derėtų pasitikrinti slėgį padangose, kadangi padangų pakeitimo iš žieminių į vasarines gali ir nepakakti. Ypatingai, jei keliaujama žvyrkeliu ar kitokia nepatogia važiavimui kelio danga. „Bent kartą per mėnesį reiktų patikrinti automobilio padangų slėgį – vadovaukitės jūsų naudojamų padangų gamintojų nurodymais. Svarbu, kad padangų slėgis būtų vienodas ir atitiktų automobilio padangų gamintojo reikalavimus, tuomet jos tolygiai dėvisi, sunaudojama mažiau kuro ir automobilis yra lengviau valdomas“ – pastebi ir K. Taškūnas.

BTA informacija