Ar žinote kaip saugiai palikti vaikus vienus namuose?
Filmas „Vienas namuose“ kiekvienam iš mūsų sukelia malonius ir smagius prisiminimus apie aštuonmečio berniuko nuotykius palikto vieno namuose. Vis dėlto, tai tik komedija, o vaikas paliktas namuose yra kai kurių tėvų kasdienybė. Neretai tėvai susiduria su situacijomis, kuomet turi palikti savo vaikus namuose vienus. Taip yra todėl, jog vaikų ir tėvų atostogų laikas nesutampa ir suaugusieji privalo savo atžalas palikti namuose ne kelioms valandoms, bet visai darbo dienai. O tai sąlygoja nelaimingus atsitikimus ir traumas, psichologines pasekmes ir vaikų ašaras.
Vaikų ir paauglių psichiatro Lino Slušnio teigimu, vaikai yra linkę į nelaimingus atsitikimus, nes dar nėra įgudę įvertinti savo jėgų. Jie neturi didelės patirties ir nėra tokie atsargūs, kaip suaugusieji, todėl palikti vieni susižeidžia. Tai patvirtina ir kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovė Giedrė Krasauskienė iš „Gjensidige“ draudimo bendrovės – dažniausiai vaikai patiria traumas dėl nelaimingų atsitikimų. O didžioji dalis tokių atvejų pasitaiko per vaikų atostogas.
Daugiausiai pasitaikančios lauke ir kieme vaikų traumos, kurias išskiria ir draudimo bendrovė „Gjensidige“ yra šios:
- vaikas žaidė lauke ir susilaužė pirštą;
- šokinėdamas ant batuto kryptelėjo koją, pasitempė čiurnos raiščius ir susitrenkė galvą;
- nukrito nuo sūpynių, ir dėl galvos sutrenkimo teko gydytis ligoninėje;
- važiuodamas paspirtuku vaikas griuvo ir susilaužė ranką.
Dažniausios namų aplinkoje pasitaikančios vaikų traumos:
- į stalo kampą praskeltas antakis;
- parkritus nuskilo dantis;
- nusiplikymas karšta arbata.
Kaip teigia kelionių ir asmens žalų specialistė G. Krasauskienė „Asmens draudime išmokos dydis tiesiogiai priklauso nuo pasirinktos draudimo sumos – kuo ji didesnė, tuo didesnė išmoka už tą patį įvykį išmokama“. Daugiausiai Gjensidige draudimo bendrovės išmokami žalų dydžiai gali svyruoti nuo 60 Eur už piršto lūžį iki 300 Eur už sulaužytą ranką.
Kaip jau minėta anksčiau, pagrindinės vaikų traumos dėl nelaimingų atsitikimų patiriamos atostogų metu. Kaip teigia psichiatras L. Slunšys: „Dabartinės vaikų atostogos Lietuvoje yra per ilgos ir per sunkios tiek tėvams, tiek ir vaikams“. Todėl sumanūs ir išmintingi tėvai suvokia, jog laisvas laikas be jokios aktyvios veiklos vaikams neįmanomas. Šiuo atveju, suaugusieji ieško sprendimo ieškodami vasaros styvklų, kur vaikai būtų prižiūrimi, na o kartais, tėvai pasuka lengviausiu keliu ir įduoda vaikui į rankas kompiuterį, kas šiomis dienomis labai dažnai nutinka. L. Slunšys siūlo nepamiršti, jog tokiu atveju susiduriama ir su kita problema – vaikas nebenori nieko kito, išskyrus kompiuterį.
„Turėtume rūpintis vaiko lavinimu nuolat, ypač atostogų metu. Retkarčiais galėtume vaiką ir į darbą pasiimti – vaikui tai irgi patirtis. Arba priešingai – ieškoti galimybės bent retkarčiais padirbėti ne darbo vietoje, kad galėtume būti šalia vaiko. Artėjame į tokią bendruomenę ir visuomenę, kai ir darbdaviai supras, kad kartais tėveliams mažiau streso, kai vaikas kartu darbe, negu jis paliktas vienas namuose“, – pataria psichiatras. Vaikai yra augančios asmenybės, kuriems pasaulis yra naujų galimybių ir išbandymų vieta. Jie eina, bėga, mėgina, todėl neretai neapskaičiuoja ir pervertina savo jėgas, todėl patiriamos traumos dėl nelaimingų atsitikimų. Kad to išvengti, geriausia mažų vaikų namuose vienų nepalikti. Kaip pataria ir L. Slunšys - vienus vaikus galima palikti sulaukus 14 metų ar vyresnius vaikus. Tokio amžiaus asmenys yra jau pakankamai sąmoningi ir daugiau ar mažiau gali racionaliai įvertinti visas aplinkybes.
Gjensidige informacija