Ar tinkamai paruošėte krosnis žiemai?
Žiemą ant pečiaus šilta. Tačiau reikėtų mėgautis ne tik šilumą, bet ir saugumu. Ugniagesiai gelbėtojai ir draudikai savarankiškai namus šildančius gyventojus įspėja – dėl netvarkingų kaminų ir krosnių kyla gaisro pavojus. Būtent ši gaisrų gyvenamosiose patalpose priežastis šaltuoju laikotarpiu yra dažniausia.
Gaisrai kelia nerimą
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, dešimtadalis visų gaisro atvejų ugniagesiai vyksta malšinti liepsnų, kilusių būtent dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimo ir eksploatacijos pažeidimų visoje Lietuvoje. Tai ketvirta dažniausia visų ir pati dažniausia individualiuose bei daugiabučiuose namuose kylančių gaisrų priežastis, dėl kurios žūsta ir žmonės.
Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovės Aušros Jusės teigimu, su gaisrais susijusių draudimo išmokų dydis ir skaičius prasidėjus šildymo sezonui kiekvienais metais taip pat gerokai išauga. O netinkama dūmtraukių, kaminų ar krosnių priežiūra gali baigtis labai liūdnai.
„Gyventojai dar dažnai aplaidžiai eksploatuoja autonomines gyvenamųjų namų šildymo sistemas ir židinius, tinkamai neparuošia jų artėjančiam šildymo sezonui. Tai tampa vis didesne problema kaimo vietovėse, kur gyvena vyresnio amžiaus žmonės, negalintys savarankiškai pasirūpinti šildymo sistemos saugumu“, – sako A. Jusė.
Pasak specialistės, tokio pobūdžio nelaimių kyla ir daugiabučiuose, moderniose sodybose ar individualiuose namuose, kuriuose žmonės turi židinius. Todėl atsakingai namų šildymu turėtų rūpintis visi.
Šilta, bet ne per karšta
Įtrūkimai ir plyšiai krosnių ir židinių sienose – dar viena priežastis gaisrams. Dažniausiai ugnis prasiveržia pro krosnių plyšius, taip uždegdama namų apdailą, sienas, baldus ar užuolaidas.
Prakuroms naudojamas degus skystis taip pat tampa dažna gaisrų priežastimi: šalia krosnių ar ant jų žmonės džiovina malkas, laiko degias medžiagas, įvairias šiukšles.
Draudimo ekspertė primena, kad patalpų grindis šalia krosnies durelių būtina padengti nedegia medžiaga, tuomet iškritusios žarijos jų neuždegs. Taip pat nereikėtų palikti tuščiuose namuose besikūrenančios krosnies ar pravirų jos durelių.
Ugniagesiai įspėja, kad prieš intensyvų kūrenimą derėtų išvalyti dūmtraukius, nes viena iš nelaimingų atsitikimų ir žmonių žūties priežasčių – apsinuodijimas smalkėmis. Norint to išvengti, būtina reguliariai valyti dūmtraukį, kad jame nesikauptų drėgmė, dėl kurios dūmai ir kiti degimo produktai sunkiau šalinasi iš patalpų.
Apie smalkes gali įspėti ir specialūs dūmų detektoriai. A. Jusė primena, kad šie įrenginiai privalomi tiek individualiuose, tiek ir daugiabučiuose namuose. O kad jaustumėtės visiškai saugūs, vertėtų apsvarstyti ir turto draudimo variantus, kurie leistų turėti santaupas „juodai“ dienai – turto draudimą ar investavimą.
Elektrinės „krosnys“ taip pat kelia rūpesčių
Jei manote, kad įsigiję elektrinį šildytuvą, jausitės ramūs, deja, teks nusivilti. Draudimo ekspertė A. Jusė atkreipia dėmesį, kad ir elektrinių šildymo prietaisų nereikia palikti įjungtų be priežiūros, prieš perkant pasidomėti gamintojo patikimumu, pasiskaityti rekomendacijas.
„Elektrinių šildytuvų nereikėtų statyti arti užuolaidų, baldų ar kitų lengvai degių daiktų. Be to, naudojant tokius šildytuvus reikėtų vengti į tą patį tinklą jungti kitus galingus elektros prietaisus, nes tai gal perkrauti elektros instaliaciją ir sukelti gaisrą. Šildytuvus visada reikėtų naudoti tik pagal jų instrukcijoje numatytas taisykles, o pastebėjus šylančius laidus, skleidžiamą įtartiną kvapą ar garsus – prietaisą iš karto išjungti“, – sako A. Jusė.
Parengta pagal ERGO Insurance SE informaciją